Pokud se zajímáš o mobilní zařízení značky Xiaomi, tak jistě víš, že tento čínský gigant působí na více trzích a představuje modely, které jsou někdy speciálně určeny pouze pro vybrané trhy.
Často vídáme například i změny pojmenování jednotlivých chytrých telefonů v závislosti na trhu, na kterém se prodávají. U nás je možné obdržet globální nebo evropské verze. V čem spočívá rozdíl?
Takto zjistíš, jaké distribuce je tvé zařízení
V případě, že si koupíš telefon, který není určen pro náš region, můžeš se setkat s nějakými problémy, jako například s nepřicházejícími notifikacemi. Jak tedy zjistit, pro jaký trh je tvůj telefon určen a jaké jsou mezi jednotlivými verzemi pozorovatelné rozdíly?
Všechno by ti mělo být jasné po zjištění verze systému. Zjistíš to přejetím do nastavení, konkrétněji do části „O telefonu“. Zde se podívej na „Verze MIUI“ a zjistíš, jestli máš Evropskou (EEA) nebo Globální (Global) ROM. Pokud sis telefon neobjednal z Číny, pravděpodobně vlastníš verzi s těmito dvěma typy ROM.
Na prvním obrázku můžeš vidět screenshot z telefonu Xiaomi Mi Note 10 Lite, který je globální verze. V označení verze MIUI se nachází číslo samotné verze, tedy 12.5.7.0 a následně za tím v závorce modelové označení, tedy (RFNMIXM). Právě ta dvě písmena MI značí, o jakou distribuci telefonu jde. V tomto případě je to globální verze.
Screenshot uprostřed pochází z modelu Xiaomi 11T Pro, kde označení verze MIUI 14.0.3.0 obsahuje TKDEUXM. EU značí, že jde o evropskou distribuci modelu, která se často označuje také jako EHP (Evropský hospodářský prostor).
Na třetím obrázku je screenshot z modelu Xiaomi Mi 11 Pro, který se prodává výhradně v čínské verzi. Proto i to označení verze MIUI V13.0.9.0.SKACNXM, kde CN značí čínskou verzi.
Označení MIUI jsou v závislosti na trhu, na kterém se dané modely prodávají známé jako:
- China – CN
- Global – Mi
- Europe – EEA / EU
- Indie – IN
- Russia – RU
- Indonesia – ID
- Turkey - TR
- Tchaj-wan - TN
Jaký je rozdíl mezi globální a evropskou ROM?
Globální ROM (MI) je oficiální verze systému, která se používá po celém světě s výjimkou Číny. Vyznačuje se dostupností beta programu pro ty, kteří mají v zájmu testovat nové verze uživatelského rozhraní a operačního systému Android. Aktualizace jsou vydávány jednou za jeden až dva měsíce.
Evropská ROM (EU / EEA) je určena pouze pro země Evropy. Během úvodního nastavování chytrého telefonu lze zakázat z jednoho místa všechny reklamy, které se nacházejí v předinstalovaných aplikacích.
V globální verzi je nutné je zakázat přejetím do samotné aplikace. Bude to tak kvůli nařízením Evropské unie (GDPR). Je nutno podotknout, že EEA ROM nemá žádný beta program a vypadá to tak, že i softwarové aktualizace jsou vydávány o něco méně pravidelně.
Rozdíl je iv rychlosti aktualizací
Velkým rozdílem mezi těmito verzemi je také v rychlosti distribuce aktualizací. Z našich zkušeností umíme říci, že EEA verze, tedy evropské verze telefonů, dostávají nové aktualizace o něco dříve, jako globální MI verze. Nemusí to však platit pro každý model telefonu. Xiaomi bohužel nikde neuvádí žádný harmonogram vydávání aktualizací.
Čínská verze je pro nás kousek omezenější, problém bývá s přijímáním upozornění z některých aplikací a vyznačuje se více předinstalovanými aplikacemi čínského původu. Těch se však můžeš jednoduše zbavit a jinak je zařízení zcela použitelné. Výhodou však je, že čínská verze MIUI dostává nejnovější aktualizace jako první, jelikož pro Xiaomi je Čína stále největší trh.

Pokud vlastníš čínský model, můžeš si nainstalovat ROM od miuios.cz, přezdívanou také jako Xiaomi.EU. Omezením u některých modelů může však stále být například absence LTE pásem.
Na webu XiaomiPlanet tě neustále informujeme nejen o novinkách, ale také tipech a tricích ze světa Xiaomi. Přidej se také do naší aktivní Facebook skupiny, kde si s více než 11,5 tisíci členy navzájem pomáháme. Pokud nechceš přijít o žádný slevový kupón pro tvůj oblíbený Xiaomi produkt, zveme tě do našeho Telegram kanálu.