Xiaomi má ve svém portfoliu i několik routerů a jiných síťových zařízení, jakými jsou například zesilovače WiFi signálu. My jsme tentokrát otestovali router Xiaomi AC2100, Který nabízí netradiční design, dvoupásmové WiFi a Xiaomi ho označuje jako herní router. Jaký je? Pojď se s námi na něj podívat.
Čínská verze. Je to problém?
Xiaomi prodává router AC2100 oficiálně jen v Číně. Pro nás jsou ale dostupné prostřednictvím mezinárodních prodejců, jakými jsou Banggood nebo Aliexpress, díky kterým si tato zařízení umíme zakoupit i my.
My jsme tento router koupili od našeho partnera Banggood. Dostupný byl z českého skladu za něco přes 40 €. Odeslání i doručení proběhlo expresně rychle. Router nám byl odeslán ještě v den objednávky, kdy jsme obratem dostali e-mail od přepravní společnosti GLS, který nás informoval o zásilce. Objednávku jsme vytvořili 2. listopadu a kurýr nám balík přinesl 5. listopadu.
Xiaomi Mi WiFi Router AC2100
Při dopravě Banggood Express neplatíš žádné poplatky navíc.
Doporučujeme zvolit dopravu Banggood Express, při níž nebudeš doplácet nic navíc. Celní poplatky a případné DPH za tebe vyřídí přímo prodejce. Dopravu je možné zvolit až v košíku, po zadání doručovací adresy. Doručení při Banggood Express většinou trvá přibližně 15 -20 dní, může však i déle.
Expresní doručení z českého skladu bez cla a DPH.
Tento produkt ti bude doručen expresně z lokálního českého skladu. Dodání z Česka většinou trvá 7-10 dní a doručuje kurýr. Při dodání už neplatíš žádné poplatky navíc, žádné clo ani DPH.
Xiaomi AC2100 neobsahuje návod v angličtině. Vše včetně stručného návodu a popisu na krabici je po čínský. To však není žádný problém. Xiaomi má totiž aplikaci pro Android a iOS v angličtině, díky které si router bez problémů nastavíš. O aplikaci a nastavení se dočteš níže.
Kdyby tě přece jen zajímalo, co je napsáno na krabici nebo v návodu, stačí použít například Google Translator, který dokáže překládat i fotografie. Funguje zcela spolehlivě.
Obsah balení a kvalita zpracování
Balení je poměrně jednoduché. Najdeš tu jen router, napájecí kabel, redukci s EU koncovkou a stručný návod. Oceňujeme však přítomnost ethernetového kabelu. Nebývá už pravidlem, že je takový kabel obsahem balení každého routeru.
Router má netradiční design ve tvaru válce. Nenajdeš zde tak žádné externí antény jak bývá zvykem u jiných WiFi routerech. Na jedné straně se nacházejí porty a na opačné straně LED diody, které informují o systému a stavu internetu.
Vyroben je z plastu a kvalita zpracování je dobrá. Jeho rozměry jsou 12 x 21 cm (průměr x výška). Na vrchní i spodní straně se nachází mřížka na odvádění tepla.
Celkově se nám design velmi líbí. Konečně tu máme designově jiný router, který se podle nás mnohem více hodí do moderní domácnosti, než klasický router s anténami.
Konektivita a srovnávání s Xiaomi Mi Router 3G
Co se týče dostupných portů, najdeš zde 1 x WAN a 3 x LAN port. Pod nimi se nachází port pro připojení napájení a tlačítko pro resetování. To je všechno. Je to ale takový běžný standard pro routery do domácnosti.
WAN a LAN porty podporují rychlost až 1 Gbit / s (1000 Mbps). Nejde tak o klasický 100-megabitový router. K dispozici mas vyšší přenosovou rychlost.
Z bezdrátových technologii je přítomna podpora dvoupásmového WiFi. Konkrétně jsou to 2.4 GHz a 5 GHz pásma. Jde o standardy IEEE 802.11 a / ac / b / g / n.
Pokud by si nevěděl, ve zkratce, 2.4 GHz WiFi se šíří lépe přes překážky, ale nabízí nižší rychlost oproti 5 GHz. Maximální rychlost 2.4 GHz WiFi je 300 Mbps, zatímco maximální rychlost 5 GHz WiFi je až 1733 Mbps. Rychlost při 5 GHz ale výrazně klesá s narůstající vzdáleností a překážkami.
Číslice 2100 v názvu routeru pochází ze součtu rychlostí obou pásem WiFi s malým zaokrouhlením nahoru.
I když router nemá externí antény, ty se nacházejí uvnitř. Najdeš zde 4 antény rozmístěné po obvodu routeru, které se starají o 360 ° pokrytí WiFi signálem.
Pro lepší představu jsme tento router porovnali se Xiaomi Mi Router 3G. Je to router s klasickým designem se 4 externími anténami. Stejně jako Xiaomi AC2100, i Mi Router 3G disponuje gigabitovými porty.
Mi Router 3G má jen 2 LAN porty, ale má navíc i USB port, který u AC2100 chybí.
První zapnutí a nastavení
Po prvním zapnutí je třeba router nastavit. Pokud nerozumíš do síťových nastavení, není to vůbec žádný problém. Pokud nevíš čínsky, ani to není problém. Xiaomi má totiž aplikaci mi WiFi, Pomocí které nastavíš router velmi rychle a jednoduše. Aplikace je v angličtině.
Do aplikace je třeba se přihlásit pomocí Xiaomi účtu. Po úspěšném přihlášení aplikace automaticky detekovala, že v blízkosti se nachází router. Okno v aplikaci hned nabídne na výběr 3 nastavení. Zde je třeba si vybrat, zda chceš router používat jako klasický router pro připojení do internetu nebo jako WiFi rozšiřovač signálu (repeater), případně kabelový repeater.
Po zvolení jedné z možností se router automaticky přepne do vybraného módu. Pokud internetový poskytovatel přiděluje IP adresy dynamicky, přes DHCP, router automaticky získá IP adresu a je připraven k použití.
Druhou možností, pro pokročilejší uživatele je nastavení přes webové rozhraní. Do prohlížeče stačí zadat IP adresu routeru, kterou najdeš na jeho spodní straně. Otevře se webové rozhraní, které je ale v čínštině. Zde je malý problém, pokud chceš router nastavit poprvé. Google Chrome sice dokáže přeložit tuto stránku, ale potřebuje k tomu internet.
Pokud chceš router použít jako hlavní a jediný router pro přístup do internetu, logicky, internet ti před nastavením routeru nefunguje, a proto Chrome nedokáže přeložit stránku.
To se dá vyřešit Google Translator v telefonu, případně je lepší udělat základní nastavení přes aplikaci v telefonu, a až pak jít na webové rozhraní, když už router bude mít přístup na internet.
Aplikace Mi WiFi
Aplikace nabízí základní nastavení routeru. Na úvodní obrazovce jsou zobrazeny zařízení, která jsou v současnosti připojeny, ale i ty, které byly připojeny v minulosti. Najdeš zde také zařízení, které se snažili neúspěšně připojit a můžeš je zablokovat. Při každém zařízení je uvedena informace o aktuálním přenosu dat.
V horní části se zobrazuje aktuální datový tok z routeru (download i upload) a všeobecný stav sítě.
Dolní část nabízí menu se třemi záložkami: Mi Router, Storage a Toolbox. Záložka Mi Router je vlastně úvodní obrazovka. Storage je místo pro ukládání, ale router AC2100 nemá disk. Mi Router 3G má USB, do kterého když vložíš například USB klíč, jeho obsah si víš zobrazit v záložce Storage.
Záložka toolbox nabízí různé nástroje a nastavení. Po jejím rozkliknutí se zobrazí další možnosti jakými jsou optimalizace WiFi, Firewall, nastavení, aktualizace a další možnosti, které si popíšeme v článku později.
Test rychlosti internetu
Úvodem uvedeme, že jsme testovali rychlost pomocí známé aplikace Speedtest. Naše internetové připojení má rychlost 1 Gbit / s. Test rychlosti internetu přes WiFi jsme uskutečnili na smartphonu a pro kabelové spojení jsme použili desktopový počítač. Při každém testu uvedeme pro srovnání i rychlost naměřenou přes Mi Router 3G.
Začneme kabelovým připojením. Zde je naměřená rychlost, podle očekávání, téměř totožná u obou routerech. V případě kabelového připojení není co řešit. Rychlost je v pořádku. Co se týče kabelového spojení, tady je většina routerů bezproblémových.
Přejděme na zajímavější část, kterou je bezdrátové WiFi. Výrobce udává rychlost WiFi při 2.4 GHz maximálně 300 Mbps. Jde o standard IEEE 802.11n, WiFi 4. Při 5 GHz je to až 1733 Mbps (standard IEEE 802.11ac, WiFi 5).
Samozřejmě, toto jsou maximální teoretické rychlosti a pro takto vysoké rychlosti je třeba mít i zařízení, které podporuje takovou rychlost a ideální podmínky.
V pásmu 5 GHz dokáže router současně vysílat i přijímat data ve 4 kanálech. Nachází se zde technologie 4 * 4 MU-MIMO (multi-user multiple-input multiple-output), což znamená, že router má 4 antény, kterými dokáže současně komunikovat se 4 zařízeními ve stejnou dobu.
Začali jsme testem rychlosti ve vzdálenosti přibližně 1,5 m od routeru. Rychlost jsme měřili při každém testu vícekrát, a následně jsme do článku vybrali takovou, která se nejvíce přibližovala k průměru všech naměřených hodnot.
V další části jsme měřili rychlost přibližně 5 metrů od routeru, bez jakékoliv překážky.
Poslední test jsme uskutečnili ve vzdálenosti přibližně 10 m. Mezi routerem a telefonem se nacházela už i stěna a nábytek, protože jsme se přesunuli do vedlejší místnosti, na níž jsme zavřeli dveře.
Z výsledků můžeš vidět, že router Xiaomi AC2100 je na tom ve většině případů lépe, ale rozdíly jsou hlavně při 2.4 GHz pásmu minimální. Při 5 GHz pásmu v bezprostřední blízkosti je vidět výrazně vyšší rychlosti u Xiaomi AC2100.
Oba routery jsou tak dobré a běžný uživatel si nevšimne žádný rozdíl při klasickém surfování na internetu. Pro výrazně vyšší rychlosti by byl zapotřebí router s podporou standardu 802.11ax, tedy WiFi 6. Pro běžného uživatele je však rychlost 5 GHz pásma při WiFi 5 zcela dostačující.
Co se týče stability, nezaznamenali jsme žádné větší výkyvy a absolutně žádné výpadky připojení.
Další funkce a nastavení
Aplikace nebo webové rozhraní nabízejí poměrně široké možnosti nastavení. Mnohé z nich samozřejmě většina lidí nepotřebuje, ale jsou dostupné pro pokročilejší uživatele. Zmíníme ve zkratce alespoň ty základní a zajímavé.
Zajímavá je funkce automatické optimalizace WiFi. Ta zkontroluje aktuální použitý kanál, WiFi sítě v okolí, sílu signálu a další parametry, na jejichž základě pak automaticky změní nastavení, které pomohou k lepšímu přenosu přes WiFi.
Je tu i klonování MAC adresy, které využiješ například pokud tvůj internetový poskytovatel povoluje MAC adresu routeru. Nemusíš mu tak hlásit novou MAC adresu při výměně starého routeru, ale jednoduše si změníš MAC adresu na novém směrovači na takovou, jakou měl ten starý.
Pokročilé nastavení nabízejí přizpůsobení QoS, statickou alokaci IP adres, DDNS, port-forwarding, funkci DMZ nebo VPN.
Zvláštností je, že některá nastavení, které se nacházejí v aplikaci, jsme nenašli ve webovém rozhraní a naopak v aplikaci zas chyběly některé, které se ale ve webovém rozhraní nacházeli.
Například Firewall je ve webovém rozhraní ve velmi okleštěné podobě oproti aplikaci. V aplikaci je možné nastavit 3 bezpečnostní módy. První, s nejvyšší úrovní zabezpečení, blokuje podezřelé zařízení a ty, které se nacházejí na blacklistu. O nových zařízeních, které se chtějí připojit, odešle upozornění.
Střední úroveň blokuje zařízení na blacklistu a upozorní o podezřelých zařízeních. Nejnižší úroveň blokuje jen zařízení z blacklistu. Tato nastavení zabezpečení jsme ve webovém rozhraní nenašli.
závěrečné hodnocení
Router Xiaomi AC2100 můžeme doporučit každému na běžné domácí použití. Nabízí nevšední design, díky kterému se podle našeho názoru hodí více do moderní domácnosti než klasický bílý router s externími anténami.
Navzdory nemožnosti přizpůsobení sklonu antén nabízí dostatečné pokrytí WiFi signálem se zachováním vysokých přenosových rychlostí. Podporuje standard 802.11ac, který poskytne vysoké rychlosti přes 5 GHz Wifi pásmo.
Xiaomi Mi WiFi Router AC2100
Při dopravě Banggood Express neplatíš žádné poplatky navíc.
Doporučujeme zvolit dopravu Banggood Express, při níž nebudeš doplácet nic navíc. Celní poplatky a případné DPH za tebe vyřídí přímo prodejce. Dopravu je možné zvolit až v košíku, po zadání doručovací adresy. Doručení při Banggood Express většinou trvá přibližně 15 -20 dní, může však i déle.
Expresní doručení z českého skladu bez cla a DPH.
Tento produkt ti bude doručen expresně z lokálního českého skladu. Dodání z Česka většinou trvá 7-10 dní a doručuje kurýr. Při dodání už neplatíš žádné poplatky navíc, žádné clo ani DPH.
Za mírně negativum považujeme krátký napájecí kabel. Někomu může vadit absence USB portu oproti jiným routerem, například Mi router 3G, se kterým jsme AC2100 porovnali. Jeden RJ-45 LAN port navíc by také potěšil. Většina u nás prodávaných routerů má totiž 4 LAN porty.