Xiaomi, jak ho známe, má pod sebou různé značky, které se zaměřují na specifické oblasti. Jednou z nich je i Xiaomi Smart Life, původní Mijia, Která se zaměřuje mimo jiné i na foto příslušenství.
My jsme si pořídili Xiaomi Mijia Gimbal s 3-osovou stabilizací a podrobně ho otestovali. Je jednoduchý a nabídne vše, co od stabilizátoru očekáváš. Na začátek můžeme klidně říci, že ve své cenové kategorii nemá konkurenci, protože se řadí mezi nejlevnější gimbaly na trhu.
Kde se dá koupit?
Stabilizátor je dostupný přes internetový e-shop Banggood. Tento obchod nabízí rychlé doručení z evropského skladu, díky kterému můžeš mít balík doma za 7-10 dnů. Žádné další poplatky se nedoplácí.
Xiaomi Mijia gimbal SJYT01FM
Expresní doručení z českého skladu bez cla a DPH.
Tento produkt ti bude doručen expresně z lokálního českého skladu. Dodání z Česka většinou trvá 7-10 dní a doručuje kurýr. Při dodání už neplatíš žádné poplatky navíc, žádné clo ani DPH.
skromné balení
Xiaomi Mijia gimbal ti přijde zabalený v elegantním bílém boxu. Jak budeš moct i dále vidět, celý produkt je laděn do decentní bílé barvy.
V samotném balení najdeš stabilizátor, microUSB kabel na nabíjení a MANUÁL pro použití v čínském jazyce. Veškerý obsah včetně krabice působí velmi dobrým, uspořádaným a prémiovým dojmem.
Kompletní návod v anglickém jazyce najdeš v PDF na tomto odkazu.
krásné zpracování
Gimbal od společnosti Mijia se jako jeden z mála může pyšnit opravdu jemným a estetickým zpracováním.
Přestože je téměř celý zhotoven z plastu, je skutečně solidní, pevný a velmi příjemně se s ním pracuje. Výhodou použití plastu je nízká hmotnost, která činí jen 476 gramů.
Z přední části na těle najdeme spoustu ovládacích prvků. V horní části se nachází 360 ° joystick, Kterým můžeš kontrolovat pohyb stabilizátoru. Pod ním se nachází dvě tlačítka, horní slouží jako spoušť při fotografování a spodní pro zapnutí gimbalu a zahájení natáčení videa.
Nad tlačítky je zabudovaný světelný indikátor, který si blíže rozebereme později. Zcela dole máme opět 4 svítící kontrolky, které zobrazují stav nabití baterie.
Vzadu najdeme jediný barevný prvek na celém gimbale. Jedná se o posuvné tlačítko, které slouží k zoom-ování při focení nebo natáčení. Pod ním je speciálně "trigger" tlačítko, které se dá namapovat na různé funkce podle počtu stlačení.
Na boku zařízení se nachází microUSB konektor, který kromě funkce nabíjení samotného gimbalu, může posloužit i jako PowerBank. Akumulátor uvnitř má kapacitu až 5000 mAh a při vynechání funkce nabíjení smartphonu, vydrží bez problémů 16 hodin provozu. Napájen je pod proudem 2A / 5V.
Smartphone se uchycuje klasicky, jak to poznáš například z držáků v autě. Jednoduše roztáhne horní a spodní část od sebe a telefon se sám zacvakne. Telefon v gimbale drží opravdu pevně a vůbec se nemusíš bát toho, že by vypadl.
Všechny kontakty s telefonem jsou pogumované, aby se předešlo poškrábání smartphonu nebo i akční kamery, která je také kompatibilní s gimbalom. Po vložení smartphonu, je třeba jej vycentrovat. K tomu slouží závit, který po zakroucením umožní prodloužit rameno gimbalu.
Tento krok je velmi důležitý, neboť se správným vycentrováním velmi pomůžeš motorkem a tím dosáhneš lepší výdrž baterie. Xiaomi Mijia gimbal dokáže pracovat se smartphony s maximální hmotností 200 gramů a šířkou od 56 až 86 mm.
Na spodní části se nachází už jen klasický závit, jaký najdeme i na stativech.
Připojení k smartphonu
Xiaomi Mijia stabilizátor, jakož i všechny jiné, nabízí možnost propojit gimbal s telefonem. Připojení probíhá pomocí Bluetooth ve verzi 4.0, pomocí aplikace mi Gimbal.
V přiloženém manuálu, i když je celý v čínštině, najdeš QR kód, Který tě po jeho vyfotografování odkáže na link, kde si můžeš aplikaci stáhnout a nainstalovat. Aplikace bývala dříve dostupná i na platformách Google Play a App Store, ale v současnosti se tam už nenachází.
Appky pro Android lze stáhnout přes tento odkaz z oficiálního fimi webu https://fimiservice-newus.mi-ae.com/downapp/downFimiApp.html
Web výrobce: https://www.fimi.com/mi-smartphone-gimbal.html
Jako první je nutné zapnout gimbal. Zmíněný světelný indikátor bude v tomto okamžiku blikat modře. Hned po spuštění aplikace, bude nutné přihlásit Google nebo Mi účtem a následně vybrat region, ve kterém se nacházíš.
Jelikož slovenský jsme tam v období testování produktu nenašli, vybrali jsme region Polsko. Rovněž bude třeba povolit službu GPS. Po tomto kroku se již ocitneš v prostředí podobnému fotoaplikácii a budeš tedy vidět živý náhled toho, co právě snímá tvůj fotoaparát.
V levém horním rohu se nachází ikonka Bluetooth. Po kliknutí na ni se otevře seznam, kde by se měl do pár vteřin objevit gimbal připraven na spojení. Jméno zařízení bylo v našem případě MiGH_020124.
Co se konektivity týče, během používání se nám nevyskytl jediný problém se špatným připojením nebo slabým signálem, i navzdory staršímu Bluetooth 4.0. Po úspěšném spojení bude kontrolka svítit modře.
Gimbal může pracovat v 4 základních režimech. První je klasický horizontální, druhý je vertikální, ve třetím režimu si můžeš gimbal otočit hlavou dolů a poslední, čtvrtý, je takzvaný "flashlight" mód.
Gimbal jsme testovali se starším smartphonem Mi 8 Lite. V základě aplikace umožňuje natáčet v rozlišeních 4K (3840 x 2160 pixelů), Full HD (1920 x 1080 pixelů) a HD (1280 x 720 pixelů), S maximálním možným nastavitelným frame-ratom 30 FPS. Pokud by si chtěl natáčet v 60 FPS, budeš muset použít vestavěnou aplikaci fotoaparát přímo v tvém smartphonu.
Prostředí aplikace je poměrně přehledné a disponuje množstvím funkcí. Jak můžeš vidět na screenshotu, aplikace má téměř totožné prostředí s fotoaplikáciou v telefonu. Níže si popíšeme jednotlivé funkce, které jsme jako amatérští kameramani ocenili.
První z nich je sledování objektu. Po zvolení této funkce v levém horním rohu, bude gimbal za tebe sledovat označené objekty v pohybu. Jednoduše prstem nakresli obdélník přes vybraný objekt a zbylou práci za tebe udělá gimbal.
Velmi užitečná funkce při natáčení dětí, domácích mazlíčků nebo celkově pohyblivých věcí. Dá se použít i v případě, kdy chceš udělat pěkný a elegantní záběr a potřebuješ, aby snímaný objekt zůstal v obraze. Je třeba si ale dávat pozor, když se objekt nebo ty pohybuješ příliš rychle. Tehdy se může se stát, že sledovaná věc gimbalu unikne.
Dalšími dvěma velmi zajímavými funkcemi jsou "Časová prodleva"A"Move lapse". Obě mají za úkol udělat zrychlené video, na jaké jsme u time lapse zvyklí.
Rozdíl v nich je ten, že Move lapse automaticky zachycuje obraz podle zvolených pozic gimbalu. V praxi to znamená, že si můžeš vybrat několik pozic, přidat je do sekvence snímání a celé natáčení udělá za tebe stabilizátor. Díky této funkci víš jednoduše získat dokonale natočené časosběrné video.
funkce zpomalený tu nechybí, ale je omezena pouze na použití se zařízeními iPhone, a tedy, pokud máš Android, tuto možnost v nabídce nenajdeš.
Pro fotografování aplikace mnoho možností nenabízí. Jediné, co máš k dispozici, je manuální režim, ve kterém se dá nastavit pouze vyvážení bílé a časovač. Při časovači lze nastavit interval 3, 5, 10 a 15 vteřin. Nechybí ani možnost zapnutí nebo vypnutí blesku.
Extrémně užitečná je funkce ochrany gimbalu. Při zablokování práce motorků na krátkou dobu, gimbal automaticky vypne všechny své stabilizační motorky. Velmi ocenitelná funkce v případě, že se gimbal špatně vyváží, spadne nebo se nějakým způsobem sám zapne.
Po důkladném zkontrolování všech možných překážek, poklepáním na trigger tlačítko, se gimbal opět vycentruje a je připraven k použití. Během této ochrany gimbalu bude signalizační světlo svítit červeně.
Také se zde nachází časovač vypnutí. Po několika minutách nečinnosti se gimbal sám vypne.
Detailnější nastavení gimbalu
V sekci Nastavení si můžeš jednoduše během pár kliknutí nastavit gimbal tak, aby vyhovoval tvým požadavkům. Pojďme pěkně postupně. Po kliknutí na první řádek na tebe vyskočí nabídka, kde máš na výběr mezi třemi možnostmi nastavení.
První, "Pitch Lock"Uzamkne pozici gimbalu zaměřenou na jedno místo. Druhá, "Yaw & Pitch Follow", Je podobná jako předcházející, ale při této možnosti gimbal uzamkne všechny motorky, a tím pádem bude přesně sledovat vycházející pozici. možnost "Zvyk"Disponuje nastavením rychlosti sledování v předcházejících režimech.
Druhá sekce v nastaveních patří "Trigger buttonu". V této sekci si něj můžeš namapovat nejrůznější funkce. Trigger tlačítko pracuje ve 3 odlišných typech. První typ je, když tlačítko stiskneš jednou.
Tehdy si můžeš nastavit, zda chceš, aby gimbal udělal fotografii, zamkl pozici, začal a ukončil nahrávání videa nebo začal sledovat tvůj pohyb, jak jsme zmínili při funkci Pitch Follow. Při stisknutí tlačítka dvakrát za sebou, se gimbal vycentruje a umístí do základní polohy.
Pokud stiskneš tlačítko třikrát, gimbal se buď otočí o 180 °, nebo přepne nahrávání mezi přední a zadní kamerou. Nevýhodou je, že přepnutí kamery nefunguje při nahrávání. Pokud chceš náhodou něco do videa říci, využij raději funkci otočení gimbalu o 180 °.
Po kliknutí na třetí řádek si můžeš jednoduše změnit rychlost otáčení gimbalu. Rychlost otáčení se udává ve stupních za sekundu, ° / s. Pokud chceš zhotovit pomalé filmové záběry, můžeš zvolit nejnižší možnou rychlost 10 ° / s, nebo pokud by si chtěl rychlou a pohotovou odezvu a rychlost, můžeš zvolit rychlost až 100 ° / s.
Kromě možnosti změny rychlosti otáčení pomocí motorků můžeš využít funkci převráceného ovládání. Znamená to, že pokud budeš chtít telefon natočit do dolní polohy, budeš muset pohnout joystickem do protichůdného směru, a tedy nahoru. Osobně nás to během natáčení spíše mýlilo a proto jsme tuto funkci raději nechali vypnutou.
V rámci čtvrtého nastavení je možnost nastavit si úroveň horizontálního sklonu. Úroveň maximálního sklonu je 10° pro každou stranu. My jsme tuto možnost nevyužili, protože jsme chtěli vodorovné video av případě různého sklonu, gimbal za nás celou scénu vycentroval.
Další položkou v nastaveních je kalibrace gimbalu. Po zahájení kalibrace, se jednotlivé motorky postupně vypnou a zapnou, a tím pádem i nakalibrovat. Celý proces dělá Mijia gimbal sám. Jediné, co musíš udělat, je držet gimbal stabilně bez pohybu.
Předposlední řádek patří aktualizaci firmwaru. Po prvním spuštění je dobré několikrát za sebou zkontrolovat, zda není dostupná nová verze. Poslední dostupná verze byla v době testování V1.0.16.20101.
Na konci první části se nachází už jen možnost resetovat všechna nastavení gimbalu do výrobního stavu. Aktualizace zůstanou zachovány.
nastavení videa
Doposud jsme si představili nastavení samotného gimbalu. Nyní se dostáváme k nastavení kamery telefonu.
V prvním řádku si můžeš nastavit rozlišení snímaného videa. Na výběr máš z 4K (3840 x 2160 pixelů), Full HD (1920 x 1080 pixelů) a HD (1280 x 720 pixelů). Doporučujeme zvolit největší rozlišení, v tomto případě 4K, pro co nejlepší výsledky.
Druhou v pořadí a zároveň velmi užitečnou funkcí, je mřížka. Mřížka se velmi často používá při celkové orientaci v kompozici, ale hlavně i při focení nebo natáčení ve zlatém řezu.
Pomocí mřížky si umíš jednoduše rozdělit celý obraz na třetiny, aby byl výsledný efekt co nejlepší. K dispozici jsou klasické obdélníky 3 × 3, obdélníky s diagonálními čarami, úhlopříčkami nebo středový obdélník.
Předposlední funkcí v rámci nastavení videovýstupu, je možnost vypnout nahrávání zvuku. Tato funkce padne vhod, když se nacházíš v hlučném a rušivém prostředí a zvuk z okolí nechceš mít ve svém videu.
Poslední možnost slouží k vyresetování všech nastavení týkajících se videa.
Toto je shrnutí všech možných nastavení, které se v aplikaci nacházejí. Nastavení jsou super, když je víš správně využít. Pokud by si měl jakékoliv dotazy ohledně nastavení gimbalu, klidně napiš do komentářů a my, pokud budeme vědět, ti rádi poradíme.
Natáčení s ním je skutečná zábava
Od nastavení přecházíme k samotnému uživatelskému zážitku a zhodnocení práce gimbalu.
Na začátek je třeba říci, že používání gimbalu je obrovská zábava. Gimbal otevírá nové možnosti a perspektivy, o kterých si bez něj mohl jen snít. Najednou dostává video nový nádech a celkový zážitek z videa je mnohem silnější.
Funkce stabilizace obrazu funguje opravdu výborně. V této cenové kategorii, do které Xiaomi Mijia Gimbal patří, je jednoznačně vítězem. Krásně plynulé a stabilní video, které s tímto gimbalom dokážeš natočit, je o několik levelů výš, než bez použití jakéhokoliv druhu stabilizace.
Viz si naše srovnávací videa:
Množství funkcí, kterými Xiaomi Mijia Gimbal disponuje, je v terénu skutečně užitečné a využitelné. Třeba ale zmínit, že občas má gimbal problém se vypořádat s určitými sklony a úhly a může se stát, že gimbal udělá trhaný a nepřirozený pohyb.
Tento trhaný pohyb lze vidět i při naší video-ukázce, kde se ke konci gimbal jemně vychýlil na pravou stranu. Tento neduh se ale objeví opravdu málokdy a ve většině případů si gimbal plní svou roli bravurně.
Dobrý den, uvedený gimbal jsem si přes vas zakoupil. Odkaz na apku ke gimbalu nefunguje, taktéž odkaz na apku z web stranky vyrobce je nefunkční. Stejně qr kod z návodu je nefunkční. Odkud je možné appky stáhnout? dakujem
Dobrý den, tady se dá stáhnout https://apkpure.com/mi-gimbal/com.fimi.app.gh2/download?from=details
Mam Huawei P30 a ať se snazim jako koliv, i u hlavního foťáku vidno FIMB v zabere. Při sirokoúhlém to je uplne špatně. To vězni nikdo neměl taky problem?
při pokusu o přihlášení se do aplikace, vypisuje, že není dostupný internet. Je to asi první zklamání s dákym vyrobkem od Xiaomi. 🙁
Dobrý den, zkuste to přes mobilní data, pokud jste zkoušeli přes WiFi nebo naopak. Popřípadě přes jinou WiFi síť.
Dobrý den, zkouším každou variantu a nejde mi se zalogovat do appky, dá se použít i jiná appka?
установи версію 1.0.13 и будет заходить