Společnost Redmi jako dceřiná značka čínského Xiaomi nezahálí a vedle osmé generaci populárního Note smartphonu přináší i jeho "Pro" verzi. model Redmi Note 8 Pro je však jiný než dosud představené smartphony z této série.
Redmi se rozhodlo použít nejnovější procesor od nepříliš oblíbeného výrobce MediaTek, což mnoho fanoušků uvedlo do rozpaků. My jsme Redmi Note 8 Pro zakoupili, aby potvrdili / vyvrátili obavy fanoušků z tohoto čipsetu.
Přinášíme ti tak jednu z prvních detailních recenzí tohoto smartphonu na Slovensku.
Nejlepší kupóny zde
Chci slevu na Redmi Poznámka 8 Pro
Rychlá nabíječka v balení
Krabička standardních rozměrů s vyobrazením a názvem modelu nabídne i volitelné příslušenství. Hned na vrchní straně se nachází papírová obálka, která obsahuje jehlu na vysunutí zásuvky pro SIM kartu / microSD kartu, stručný návod a také jednoduchý a čirý silikonový obal pro ochranu zařízení.
Kryt rovněž dorovná vystupující objektivy fotoaparátů na zadní straně, což je rovněž vítaným plusem.
Níže v balení se nachází samotný smartphone přelepen ochrannou fólií. Pod ním se následně nachází kabel s USB koncovkou a koncovkou USB typu C pro nabíjení resp. propojení s počítačem.
Smartphone podporuje až 18W rychlé nabíjení a velkou 4500 mAh baterii lze nabít rychlonabíječkou s evropskou koncovkou, která je rovněž součástí balení. Za toto výrobce rozhodne chválíme.
Zaoblené křivky a vyšší hmotnost
Smartphone rozhodně nepatří mezi kompaktní modely, ovšem po vzoru "sedmičky" jako svého předchůdce, nabídne kvalitní zpracování s gradientní úpravou zadní stěny. Kovový rám je opět překryt plastovou a lesklou povrchovou úpravou, zadní stěna je pokryta ochranným sklem. Na test jsme měli zelené provedení, které spolu s bílým hodnotíme jako nejkrásnější.
Všechny části těla zařízení však drží pevně, nic nevrže a model Redmi Note 8 Pro tak na pocit působí rozhodně dražším dojmem, v porovnání se skutečnou prodejní cenou. Celkové rozměry zařízení se zastavily na hodnotě 161,4 x 76,4 x 8,8 mm, což bude vyhovovat zejména uživatelům s většími dlaněmi.
Ochranný kryt navíc tyto rozměry ještě o nějaký milimetr zvětší. Hmotnost zařízení se zastavila na hodnotě rovných 200 gramů, což je v dané kategorii vyšší hodnota. Telefon však také díky tloušťce a hmotnosti dostal větší baterii, a to je kompromis, který se rozhodně vyplatí přijmout. Dokonce je přítomna i certifikace IP52 vůči vodě a prachu.
Přední stěna obsahuje velký, až 6,53 "displej spolu s výřezem ve tvaru kapky a minimálními rámečky. Právě ohraničení displeje je o poznání tenčí oproti předešlé generaci, a právě díky tomu působí telefon prémiovejším dojmem.
Výřez obsahuje i přední kameru, reproduktor pro telefonování, a spodní "brada" je opět tenčí. Nechybí ani LED dioda pro oznámení, je však opět poměrně nevýrazná a preferovali jsme nastavení pro rozsvícení displeje pro zobrazení notifikací.
Horní hrana nabídne sekundární mikrofon pro nahrávání videí, a také infračervený port pro dálkové ovládání domácí elektroniky (telefon obsahuje také vlastní software pro tento prvek). Spodní hrana obsahuje konektor USB typu C, průměrný, ale hlasitý reproduktor, primární mikrofon, a také standardní 3,5 mm audio konektor. Skvělá zpráva.
Na pravé straně se nacházejí tlačítka pro regulaci hlasitosti a také tlačítko pro zapnutí a vypnutí přístroje. Tlačítka jsou lesklé, a nejsou nijak odlišeny, přesto je jejich umístění v pořádku.
Levá strana je prázdná a obsahuje pouze zásuvku pro SIM kartu resp. paměťovou kartu. Zásuvka je hybridní a obsahuje sloty pro dvě SIM karty, nebo jednu SIM a jednu microSD paměťovou kartu. Volba z těchto dvou možností je individuální.
Zadní stěna je lesklá a nabídne trojici vystupujících zadních fotoaparátů (včetně hlavního 64 MPx senzoru), ve stejném vystupujícím modulu se nachází také standardní čtečka otisků prstů. Její umístění se může zdát nevhodné, problém s nahmatáním senzoru jsme nezaznamenali, az tohoto důvodu je to v pořádku.
Napravo od tohoto modulu se nachází ještě LED blesk a čtvrtý zadní, tentokrát jen 2 MPx fotoaparát. Níže se nachází už jen logo výrobce a údaje o recyklaci.
Velký 6,53 "IPS displej
Rozměrný telefon obsahuje i rozměrný displej. V tomto případě jde o 6,53 "IPS panel s poměrem stran 19,5: 9 a rozlišením Full HD + (2340 x 1080 pixelů). Ten nabízí jemnost 395 ppi, obsahuje výřez ve tvaru kapky (je možné softwarové překrytí), zaoblené rohy a pokrývá až téměř 85% přední stěny zařízení.
Barevné podání displeje je věrné, přirozené a barvy jsou laděny do studena. Je to však možné upravit v nastaveních. Jde o jeden z nejkvalitnějších IPS panelů v dané cenové kategorii a po stránce jasu překonává i svého předchůdce. Maximální jas je opravdu dobrý a displej je čitelný i v exteriéru. Problémem není ani minimální jas.
Přes 280 tisíc bodů v AnTuTu
Po stránce výkonu přichází 6 GB RAM, osmijádrový procesor zaměřený na herní styl pod názvem MediaTek Helio G90T, vyrobený 12 nm technologií či grafický akcelerátor Mali-G76 MC4.
Výbava je to rozhodně netradiční vzhledem k předchůdcům, kteří využívali Qualcomm procesory. Přesto se "osmička" nemusí stydět.
Navýšenou RAM je rozhodně cítit a prostředí je rychlé a plynulé. Rovněž se nemusí obávat hráči, ačkoli některé tituly mohou získat podporu nového procesoru až později. Za danou cenu však jde o výbornou výbavu a nový majitel se nedostatku výkonu rozhodně nemusí obávat. Výsledky AnTuTu testů si můžeš prohlédnout v galerii výše.
Až 128 GB paměti + microSD karta
Smartphone Redmi Note 8 Pro je aktuálně v prodeji ve více paměťových verzích. Tou základní je konfigurace 6 GB RAM + 64 GB interního úložiště, na výběr je však také 6 GB RAM + 128 GB interního úložiště.
Druhá zmíněná kombinace bude pravděpodobně i tou nejprodávanější vzhledem k poměru cena / výkon. Na vybraných trzích lze nalézt i konfiguraci 8 GB RAM + 128 GB úložiště, jde však spíše o raritu.
Při standardním využití bude prostoru dostatek, navíc hybridní slot umožňuje rozšíření interního úložiště o paměťovou microSD kartu až do kapacity 256 GB. Po prvním zapnutí si systém Android a nástavba MIUI ukrojí celkem téměř 10 GB. Potěší čistič zařízení, pomocí kterého můžeš odstranit dočasné či zbytečné soubory.
Standardní, ale rychlá čtečka otisků prstů
Senzor pro snímání otisků prstů se nachází v horní polovině zadní stěny zařízení. Je součástí vystupujícího modulu zadních fotoaparátů, což samo o sobě nezní jako úplně nejšťastnější nápad.
Opak je však pravdou a snímač je dobře nahmatateľný. Vhodná je i výška a velikost snímači, přičemž samotné umístění zvýrazňuje například použití přibaleného ochranného krytu.
Rychlost snímači je opravdu příkladná, jde o jeden z nejrychlejších standardních snímačů, jaké se na trhu nacházejí. Přestože tuto technologii vytlačuje čtečka otisků prstů integrovaná pod displej, ta stále nedosahuje rychlost právě standardního snímači.
V dané cenové kategorii tak považujeme volbu výrobce za rozumnou a konečným uživatelům výhod je tak i v tomto případě samotný zákazník.
Android 9 Pie + MIUI 10
Po stránce samotného systému nabídne model Redmi Note 8 Pro zatím loňský systém Android 9.0 Pie. Aktualizaci na nejnovější Android 10 zatím neobsahuje. Přesto je rychlost systému velmi dobrá a nepřekáží ani použitý procesor MediaTek Helio G90T.
Příznivce bezpečnosti potěší přítomnost bezpečnostní aktualizace k 01.10.2019. Chybí tak jen listopadový bezpečnostní balíček, a to je v dané cenové kategorii poměrně dobrá zpráva.
Podobně, jako je tomu v případě systému, i nástavba stále čeká na nejnovější aktualizaci. MIUI 11 by mělo dorazit i na tento smartphone, a to už v následujících týdnech, koncem prosince 2019. Aktuálně je však v telefonu nahrána stabilní verze MIUI 10.4.2.0.
Ta nabídne i tmavý režim prostředí, avšak obsahuje ještě starý font písma. Ten spolu s dalšími vylepšeními se objeví až v zmiňované nejnovější verzi nástavby od Xiaomi.
Nástavba je již tradičně přizpůsobena i pro evropské uživatele, a to díky globální verzi zařízení. Uživatel se tak nemusí ničeho obávat a neprivítajú ho ani nevhodné reklamy, ani rozsypaný "čínský čaj", naopak potěší předinstalovaný Obchod Play s aplikacemi a služby Google.
Ověřenou a plynulou nadstavbu v kombinaci se 6 GB RAM dobře známe, ovšem už teď se těšíme na reakce systému po příchodu novější verze jako systému Android, tak i nástavby od Xiaomi.
Až čtyři zadní fotoaparáty
Hlavním tahounem fotoaparátů na zadní straně je plnohodnotný 64 MPx (f / 1.9) snímač, jehož velikost fotografií sahá až na 30 MB. Standardně však fotí v rozlišení 16 MPx, přičemž fotografie je opravdu detailní a podává věrné barvy či ostrost.
Druhým v pořadí je 8 MPx (f / 2.2) širokoúhlý senzor, přímo ideální na focení rozměrných objektů v blízkosti. K dispozici je také 2 MPx fotoaparát pro "makro" snímky a 2 MPx senzor pro efekt rozmazaného pozadí.
Prakticky nejefektivnějším senzorem je právě 64 MPx, a to zejména díky jeho použití při 16 MPx, ale i plnohodnotných 64 MPx snímcích, potěší také LED blesk. Velmi dobrý, ale také užitečný je také širokoúhlý senzor.
Makro objektiv má nízké rozlišení a jeho barevné podání je sytější, výsledná snímek má tedy dál od reality. Video ze zadní kamery lze natáčet až v rozlišení 2160p (30fps).
Přední fotoaparát se nachází ve výřezu v displeji. Ten je ve tvaru kapky na přední straně a nabízí 20 MPx snímač (f / 2.0) s HDR. Video z přední kamery je možné natáčet v rozlišení 1080p (30 fps). Poměr cena / výkon zůstává zachován i v případě fotoaparátu a zejména hlavní senzor potěší mnoha fanoušků mobilní fotografie.
Originální fotky v plném rozlišení jsou k dispozici na následujícím odkazu.
V galerii výše přinášíme náhled fotografií na denním osvětlení, fotografie vyhotovené za zhoršených světelných podmínek, plnohodnotné 64 MPx, ale také "makro" fotografie.
Konektivita zahrnuje také populární NFC
V případě koupě globální verze se netřeba obávat ani podpory LTE sítí: jde konkrétně o LTE band 1 (2100), 3 (1800), 5 (850), 7 (2600), 8 (900), 40 (2300), 41 ( 2500). Po stránce konektivity nechybí standardně Wi-Fi 802.11 a / b / g / n / ac, technologie Bluetooth 5.0 LE, GPS, GLONASS či Galileo.
Potěší FM rádio, standardní 3,5 mm audio konektor pro připojení sluchátek, infračervený port pro ovládání domácí elektroniky a také čip NFC. Ten je populární zejména pro využití bezkontaktních plateb prostřednictvím služby Google Pay. Ani tato funkcionalita zde nechybí narozdíl od předchůdců série "Note".
Baterie narostla na skvělých 4500 mAh
Smartphone obsahuje až 4500 mAh baterii, kterou je navíc možné nabíjet rychlou 18W nabíječkou. Ta je součástí balení s evropskou koncovkou, což je rozhodně dobrá zpráva. Kapacita baterie narostla.
Ačkoliv v případě předchůdců byl standard někde na úrovni 4000 mAh, tentokrát kapacita nabídne ještě o 500 mAh více.
Navýšení baterie a použití nového modelu procesoru má za následek i vylepšenou výdrž. Redmi Note 8 Pro zvládne plnohodnotný pracovní den a ve večerních hodinách nabídne pohodlně ještě 40-50% baterie. Méně nároční uživatelé tak mohou s klidným svědomím dosáhnout výdrže na úrovni 2-3 dny na jedno nabití.
V našem případě plnohodnotný pracovní den obsahoval aktivní využívání sociálních sítí, displej s jasem na přibližně 70%, hodinové telefonování, hodinové sledování 1080p videí a příležitostné hraní her. Telefon i při takovém zatížení nabídl velmi dobrou výdrž a výrobce si zaslouží pochvalu.
V ceně kolem 200 € jde o nadstandard
Cenově dostupný model překvapil, a to zejména svou fotografickou výbavou, rychlými reakcemi systému, ale i velkou baterií s velmi dobrou výdrží a rychlým nabíjením. Xiaomi díky perfektní optimalizaci bourá i mýty o nespolehlivosti MediaTek procesorů.
Redmi Note 8 Pro totiž nabízí perfektní výkon i pro náročnější hry, velmi plynulý systém bez jakéhokoli sekání. V dané cenové kategorii nabídne nadstandardní uživatelský zážitek a koupi tohoto modelu ti vřele doporučujeme.
Nejlepší kupóny zde
Chci slevu na Redmi Poznámka 8 Pro
Nebojíme se říci, že právě Redmi Note 8 Pro je nejlepším modelem v celé historii série chytrých telefonů Redmi Notes.