Čínský výrobce si všiml popularitu Android One zařízení, a tak po modelech Mi A1 či Mi A2 přichází třetí generace. Nad ní se vznáší několik otazníků, a právě na ty si odpovíme v právě začínající recenzi.
Xiaomi Mi A3 je jedním z nejnovějších modelů výrobce na evropském trhu, přičemž vzniklo z původního čínského modelu Xiaomi CC9e. Smartphone přináší nejmodernější procesor střední třídy, snímač otisků prstů v AMOLED displeji, velkou baterii či 48 MPx fotoaparát.
Jak se Mi A3 podařilo, jaké mě pozitiva a naopak, co výrobci nevyšlo se dočteš v následujících řádcích.
My jsme ho koupili tu
Android One již od krabičky
Netradiční design krabičky přichází s vyobrazením samotného zařízení, velkým nápisem Mi A3 a netají se ani použitým systémem Android One či integrovaným Google Asistentem. Po rozbalení se nahoře nachází papírová obálka s příjemným příslušenstvím v podobě čirého silikonového pouzdra.
Obsahuje i papírové manuály a také jehlu pro vysunutí hybridní zásuvky pro SIM kartu / paměťovou kartu.
Pod obálkou se nachází samotný smartphone přelepen ochrannou fólií (na testování máme modrou barevnou verzi) a pod ním tradičně nabíjecí kabel (USB typu C) a koncovka standardní 2A nabíječky. Ta je při globální verzi pochopitelně evropská, avšak 18W rychlonabíjení nepodporuje.
Velmi dobře padne do ruky
Tělo zařízení je rozhodně zpracovány prémiový. Lesklý a gradientní modrý vzor vyniká na zadní skleněné straně a oblé tělo s lesklou úpravou přechází až na přední stranu k displeji. Kovový rám je v tomto případě opět ukrytý v útrobách zařízení. Povrchová úprava je však kvalitní, telefon nevrže a velmi dobře padne do ruky.
Vděčí za to i svým rozměrům, na úrovni jen 153,5 x 71,9 x 8,5 mm, přičemž hmotnost se zastavila na hodnotě něco přes 173 gramů. Váha k poměru těla je trochu vyšší, avšak na druhé straně vděčíme za velkou 4030 mAh baterii, takže jde o pochopitelný krok.
Přední stěna obsahuje více než šesťpalcový AMOLED displej s ochranným sklem Corning Gorilla Glass 5. Ten ukrývá i čtečku otisků prstů, o které si povíme více v samostatné kapitole. Ve vrchní části se nachází výřez ve tvaru kapky s přední kamerou, nad ní je ještě reproduktor pro telefonování.
Ve spodní části se nachází nevelká brada. Ta však nemá využití, oznamovací LED diodu nahradil ambientní režim pro AMOLED panely.
Horní hrana je domovem populárního 3,5 mm audio konektoru, který se překvapivě vrací (chybět v případě předchozí Mi A2 generace). Nechybí sekundární mikrofon a potěší i infračervený senzor.
Spodní hrana následně obsahuje konektor USB typu C pro nabíjení, standardní mikrofon pro telefonování a překvapivě kvalitní hlasitý reproduktor. Ten se nezalekne ani basových tónů a je poměrně dobře použitelný.
Na pravé straně se nacházejí standardní tlačítka pro ovládání hlasitosti a zapnutí / vypnutí přístroje. Dobře se používají, je jejich cítit a jsou umístěny vhodně na dopad palce. Levá strana nabízí pouze hybridní zásuvku na SIM kartu nebo paměťovou kartu.
Zadní strana obsahuje hned trojici zadních fotoaparátů spolu s LED bleskem. Kromě toho zde najdeme už jen povinné informace a logo výrobce Xiaomi v upraveném designu. Pochopitelně i zadní strana nese hrdě logo systému Android One, což našeptává spolupráci se společností Google a ukazuje, že toto není jen takový obyčejný Xiaomi smartphone.
Displej je předmětem diskuse
Ne všechny prvky výbavy byly ale oproti minulým generacím vylepšené. Zobrazovací panel modelu Mi A3 se stal rozhodne terčem mnoha diskusí. V dané ceně sice potěší AMOLED panel a dokonce moderní čtečka otisků prstů pod displejem, problém však nastal někde jinde.
V těle smartphonu se nachází 6,01 "Super AMOLED panel, avšak jen s HD + rozlišením, tedy 1560 x 720 pixelů. Hrubší rozlišení panelu je cítit zejména při přechodu z jemnějšího panelu bohužel výrobce někde musel šetřit. Nevybral si však nejvhodnější místo.
Displej má poměr stran 19,5: 9 a výslednou jemnost 286 ppi. Nejde vysloveně o špatnou zprávu, ale na dnešní poměry Full HD + panelů jde o nižší hodnotu. Přesto poskytne displej kvalitní barvy včetně dokonale syté černé a také velmi dobré pozorovací úhly. Nepotěší však hodnota maximálního jasu, která není vhodná pro silné polední slunce.
Snapdragon 665 pracuje bezchybně
Po stránce procesoru přináší smartphone osmijádrový Qualcomm Snapdragon 665 vyrobený 11 nm technologií (4 × 2.0 GHz Kryo 260 Gold + 4 × 1.8 GHz Kryo 260 Silver). Jde o poměrně výkonný procesor střední třídy, který spolehlivě a bez problémů zvládne plynulý chod zařízení, jednoduchý multitasking a méně náročné 3D mobilní hry.
Procesor jako takový je doplněn o grafický akcelerátor Adreno 610, který optimálně doplňuje mobilní zážitek. V rámci své třídy jde spolu s čistým systémem Android One bez nástavby o velmi vhodnou kombinaci. Benchmark testy prováděny prostřednictvím populární aplikace AnTuTu si můžeš prohlédnout i ty v galerii výše.
Paměť až 128 GB a hybridní slot
Stejně jako konkurenční smartphony, i model Mi A3 přichází do prodeje ve více paměťových verzích. Ta základní obsahuje 4 GB RAM + 64 GB interního úložiště. Lépe vybavená verze následně 4 GB RAM + 128 GB interního úložiště. Na některých trzích se najde dokonce i verze se 6 GB RAM. Na Slovensku se však aktuálně neprodává.
Interní úložiště je následně ještě možné rozšířit o paměťovou microSD kartu až do kapacity 256 GB. Tu je však možné umístit pouze v rámci hybridního slotu. Uživatel se tak musí rozhodnout, zda využije DualSIM funkcionalitu nebo upřednostní jednu SIM kartu a paměťovou kartu.
Při výběru paměťové verze a finálního užívání smartphonu je však třeba myslet na fakt, že samotný systém Android One zabere celých 11 GB prostoru.
Nová čtečka otisku pod displejem
Technologická vychytávka v podobě čtečky otisků prstů umístěné na přední straně pod displejem se tentokrát dostává i do výbavy tohoto cenově dostupného modelu. Senzor je optický a tedy vlhké či mokré ruce nedokáže korektně přečíst.
Po stránce výkonu však čtečka rozeznává otisky poměrně rychle a spolehlivě (oproti předešlým generacím vestavěných čteček).
Pochopitelně, stále jde o pomalejší reakci jako v případě standardního typu senzoru. Umístění je navíc softwarově zvýrazněné prostřednictvím AMOLED panelu. Jde o zajímavou funkci zařízení a výrobce si za implementaci tohoto typu senzoru zaslouží pochvalu.
Žádné MIUI, jen systém Android One
Série Mi s přívlastkem "A" přináší od svého začátku program Android One od společnosti Google. Podpora aktualizací či případných chyb je tak dlouhodobá a velmi rychlá. Smartphone neobsahuje tradiční nadstavbu MIUI od Xiaomi, ale čistý systém bez vedlejších prvků přímo tak, jak ho tvůrce, tedy společnost Google, navrhl.
Má to i své nesporné výhody, ale pokud si zvyklý na různá vylepšení z nástavby, či tradiční ovládání softwarovými tlačítky, v tomto případě budeš možná trochu zklamán.
Na druhé straně systém je velmi rychlý, nesekuje a optimalizace je skutečně příkladná. Jde o minimalistický systém s podporou Google pomocníka, obsahuje menu aplikací a nejnovější gesta systému Android 9.0 Pie.
Smartphone Mi A3 se rozhodne dočká i aktualizace na nový Android 10. Během testování byla příkladná i podpora bezpečnosti, zařízení obsahovalo nejnovější zářijovou aktualizaci. Celkově se dá říci, že tento systém bylo radost používat a nenašli jsme žádný výrazný softwarový problém.
Fotoaparáty na svou cenu nezklamou
Po stránce fotografické výbavy nechybí opět ověřený 48 MPx senzor (f / 1.8), doplněný o 8 MPx širokoúhlý senzor (f / 2.2) a 2 MPx senzor pro rozmazání pozadí ( "bokeh" efekt, f / 2.4). Trojice fotoaparátů je umístěna pod sebou, doplněná o LED blesk.
Aplikace fotoaparátu je od Xiaomi a její prostředí je tak poměrně dobře známé. Nastavení mají design systému Android One, avšak jejich nabídka je standardní. Přední kamera nabídne 32 MPx a HDR (f / 2.0).
Fotografie zachycené za denního světla mají dobrou hloubku ostrosti, a také barevné podání je v pořádku. Displej smartphonu však zkresluje jemně dožluta. Je tak dobré prohlédnout si fotografie i na jiné obrazovce.
Noční fotografie jsou na danou cenu standardní, v praxi platí, že s ubývajícím světlem narůstá šum. Noční režim však dokáže pomoci a výsledek korigovat. Video ze zadní kamery lze natáčet až v rozlišení 4K (30 fps), o něco více stabilní je však 1080p záznam. Přední kamera podporuje natáčení 1080p videa.
Testovací video:
Testovací fotografie:
Originální fotky v plném rozlišení jsou k dispozici na následujícím odkazu.
V galerii výše přinášíme náhled fotografií na denním osvětlení, fotografie vyhotovené za zhoršených světelných podmínek, plnohodnotné, ale i makro fotografie. Vzorky fotografií v galerií jsou zmenšeny pro potřeby recenze.
Opět chybí NFC
Konektivita smartphonu má opět jeden výrazný nedostatek. Tím je chybějící čip NFC pro bezkontaktní platby mobilem. Ten Xiaomi ve svém levnějším kousku tradičně odignorovali. Bylo tomu tak i v předešlých generacích a rozhodně nejde o šťastné řešení.
Z další výbavy nechybí podpora všech Slovenská LTE sítí, Wi-Fi 802.11 a / b / g / n / ac, Bluetooth 5.0 LE, GPS, GLONASS, infračervený port, FM rádio či 3,5 mm audio konektor.
Výkonná 4030 mAh baterie
Výdrž baterie je dalším velkým vylepšením oproti předešlým generacím. Zatímco modely Mi A1 a Mi A2 nabízeli baterii někde na úrovni 3000 mAh, novinka Mi A3 přináší výkonnou až 4030 mAh baterii. Tu je navíc možné nabíjet až 18W rychlým nabíjením.
Jak však již bylo zmíněno, rychlá nabíječka se od výroby nenachází v balení. Je nutné ji dokoupit.
Plnohodnotný pracovní den zvládne telefon "levou zadní". Při náročném používání zůstane v pozdějších odpoledních hodinách stále ještě vhodná rezerva na úrovni 30 - 40% kapacity. Naše používání přitom zahrnovalo časté využívání sociálních sítí, telefonování, ale i sledování videí plus jednoduchý multitasking.
Za výslednou výdrž si zaslouží výrobce pochvalu a co se týče tohoto zařízení, jde rozhodně o prodejní argument.
Xiaomi Mi A3 Recenze: Závěrečné hodnocení
Smartphone Xiaomi Mi A3 je velmi lákavým a cenově dostupným modelem. Má však jedno velké mínus, a tím je hrubší HD + panel. Pokud si však na jemnost AMOLED displeje nepotrpí, zakoupíš si kvalitní a rychlý telefon s příkladnou a rychlou softwarovou podporou od společnosti Google.
My jsme ho koupili tu
Bonusem je skvělá výdrž a velká 4030 mAh baterie či velmi dobrá optimalizace. Skvělý poměr cena / výkon naruší snad jen chybějící NFC.
Zařízení oznamovací LED má.
Je bílá a je v levém horním rohu.
Navíc ten displej bych vzhledem k použité baterií neviděl jako negativum. Spíše se takto pozitivně může podepsat na celkové výdrži zařízení.