Na trhu je v současnosti několik modelů robotických vysavačů od různých výrobců. Levnější i dražší, šikovnější, výkonnější, i ty se základní výbavou. My jsme vybírali přibližně před rokem. Před koupí jsme si prohlédli několik recenzí a různých video testů.
Nakonec u nás zvítězil Xiaomi Roborock S50, A to pro tehdy nejlepší poměr funkcí, výkonu a ceny. Musíme podotknout, že jsme dívali nabídky různých výrobců, ale Roborock S50 prostě neměl konkurenci.
Kupón v EU skladu
Nejprve si připomeňme základní parametry tohoto skvělého pomocníka.
Xiaomi Roborock S50 základní parametry:
- Sací výkon: 2000 pa, hlučnost: do 68 dB
- funkce: Vysávání, mytí, zónové čištění
- Aplikace: Propojení s aplikací Mi Home, kompletní ovládání, WiFi, časovač, automatické aktualizace, hlasové ovládání
- snímače: LDS Laserový navigační snímač, snímače proti spadnutí ze schodů
- Baterie: 5200 mAh, výdrž 2 hodiny vysávání nebo 250 m2
- vysávání: objem nádobky 480 ml, dvojitý filtrační systém, účinný prachový filtr
- mytí 150 ml nádržka na vodu, odnímatelný mop
- Ostatní: podleze 10 cm otvor, dokáže překonat 2 cm překážku, remote control ovládání směru jízdy, automatické rozpoznání koberce
Co nás čekalo v balení
Po doručení na nás v úhledně rozvržené krabici čekal vysavač Roborock S50 spolu s nabíjecím dokem a gumovou podložkou. Našli jsme tam i nádobku na prach spolu se dvěma prachovými filtry, nádobku na vodu spolu se dvěma mopy, čistící kartáč.
Se vším tímto příslušenstvím jsme vydrželi celý rok. Nemuseli jsme nic měnit, dokupovat ani opravovat. Postačovala pouze běžná a nenáročná údržba - občasné vyčištění filtru a samozřejmě vysypání nádobky na odpad.
Uvedení do provozu
Jako první jsme našli nejvhodnější místo v domácnosti. Hledali jsme blízko elektrické zástrčky. Měl by to být prostor, kde odstaven vysavač nebude překážet a aby měl odtud bezproblémový výjezd. Podařilo se. Po připojení doku zahájení nabíjení a my jsme mohli začít s párováním zařízení se smartphonem.
Jako první jsme instalovali aplikaci inteligentní domácnosti Mi Home. V jejím menu jsme dali vyhledat zařízení a po objevení Roborock S50 to už byla hračka. Proběhlo spárování a hned i aktualizace softwaru vysavače. Netrvalo dlouho a byl připraven k prvnímu použití.
vysávání
První vysávání:
Protože jsme takové "čudo" předtím ve skutečné provozu neviděli, vydržely jsme sledovat celý proces prvního vysávání. Ještě před zahájením vysávání jsme se rozhodli z prostorů odstranit všechny překážející movité předměty.
Zvedli jsme židle, zvedli a vyprášili drobné koberečky, odstranili z podlahy boty a pantofle, nadzvedli jsme i povlečení sedací soupravy, které sahalo až k podlaze. Tuto činnost však můžeš úplně vynechat, protože Roborock S50 si dokáže se vším poradit.
Nám se ale osvědčilo, že čím méně předmětů má vysavač v cestě, tím je vysávání kratší a účinnější. Tuto činnost, která nám nezabírala mnoho času, jsme dělali před každým vysáváním, během celého roku.
Pro objasnění je dobré uvést, že vysavač jsme testovali v domácích podmínkách v rodinném domě bez schodů, kde žije tříčlenná rodina se psem. Vysávání vždy probíhalo za přítomnosti nějaké osoby a během celého roku jsme nestihli vyzkoušet časovač vysávání, či spuštění na dálku.

Důvodem byl i pes v domácnosti, kterého jsme nechtěli zbytečně stresovat či dráždit pobíhající elektronickou hospodyní. Občas se stalo, že pro náhlou změnu denního programu, zůstal vysavač přímo v provozu bez přítomnosti domácích. Nebyl však žádný problém jeho činnost překontrolovat přes aplikaci na dálku.
Vraťme se ale k prvnímu vysávání. V aplikaci je na výběr z několika režimů vysávání. Je to mopování a další 4 režimy, kterými se nastavuje intenzita sacího výkonu - tichý, vyvážený, turbo a max. Vybrali jsme vyvážený režim s možností uložení mapy a kobercovým módem. Ten slouží k identifikaci koberce a přidání sacího výkonu.
Po spuštění vysávání se Roborock rozběhl, což nám oznámil příjemný ženský hlas v nastaveném, angličtině. V aplikaci Mi Home ani v řeči vysavače slovenštinu nenajdeš. Spuštění je možné hlasovým povelem, prostřednictvím aplikace Mi Home nebo i jedním ze tří tlačítek přímo na vysavači.
Hned první dojem ze zapnutého vysavače byl pocit tichého provozu, tišší než běžné vysavače a zároveň poměrně příjemný zvuk jeho přesunu. Žádný rachot, buchot, skřípání či pištění, pouze monotónní nehlučný zvuk sacího elektromotoru a kultivovaný zvuk pohybových elektromotročekov.
Zařízení vycouvali z nabíjecího doku a našlo si první opěrný bod po své pravé straně, na které má umístěnou boční rotační kartáč. V našem případě to byla obvodová příčka. Začal se pohybovat vpřed rovnoběžně s příčkou.
Přitom pohybem a senzory stále kontroloval přítomnost příčky po své pravici a do aplikace Mi Home začal současně vykreslovat první mapu prostoru. Po pár metrech se přibližně v polovině příčky zastavil, natočil se vlevo a pokračoval kolmo do středu místnosti. Odtud zase vlevo a zase až se vrátil zpět k místu, kde startoval.
Tímto pohybem si obešel obvod zóny v místnosti, kterou si sám vytvořil a pustil se do vysávání její plochy. Když s ní skončil, obešel si další část místnosti a pak další a další. Postupně si takto prošel dostupnou část domu, kterou si rozdělil na menší úseky. Když skončil s posledním místem, oznámil ukončení vysavače a nejkratší trasou se vrátil do doku, ve kterém se spustilo nabíjení.
První vysávání mu trvalo 55 minut, za které zvládl 52 m2. Celkově prošel halu s kuchyní, jeden pokoj a chodbu ve tvaru L. Zůstatek energie akumulátoru byl na úrovni 77%, což nás příjemně překvapilo. Na jedno nabití tedy reálně bez problémů zvládne 150 m2.
Přibližně stejným způsobem až na malé výjimky pokračoval náš Roborock S50 ve své práci po celý rok. Využívali jsme jej na vysávání nejfrekventovanějších prostorů. Ostatní prostory domu oddělené dveřmi byly zavřené.
Překonávání překážek:
Někdy jsme ponechali otevřenou místnost navíc, do které tvoří přechod dřevěný práh vysoký 2cm. Podle údajů výrobce by to neměl být problém, ale praxe ukázala jiného. Několikrát se vysavači tuto překážku podařilo bez problémů překonat. Jindy na ni vůbec nedokázal vyjít a vícekrát na ní zůstal zaklíněn.
Zřejmě šlo o hraniční výšku překážky, která má akorát nejnevhodnější rozměr šířky, zkosené hrany a úspěšný průjezd asi závisel i na rychlosti a úhlu nájezdu. My jsme neměli problém Robrock zvednout a do požadované místnosti přenést.
Tam jsme ho ponechali zavřený až do ukončení procesu vysávání. Po takovém vysávání mimo obvyklé trasy došlo k prokreslení primární mapy. Ta se však při dalším vysávání vrátila do normálu.
Při podtrhávání je nábytku se nám občas u jedné z postelí stalo, že se vysavač zaklesne. Roborock S50 má výšku 96 mm. Co je výše, to podleze, co je nižší, tam násilím nevlezla. V našich prostorách však byla jedna postel, jejíž dolní rošt hraničil se světlou výškou pro vysavač.
Občas se stalo, že se pod postelí zaklesne a oznámil poruchu. Ta přišla prostřednictvím hlasového oznámení i oznámením na smartphone. Po vyproštění a stlačení červeně blikajícího tlačítka na vysavači, pokračoval v provozu, kde přestal. Ale pod postel už nezacházel.
Zónové čištění:
Vyzkoušeli jsme i takzvané zónové čištění. V aplikaci Mi Home na vykreslené mapě jednoduše vykreslíš požadovanou zónu v prostoru a spustíš vysávání. Vysavač se přesunul na označené místo, které vyčistil. Při jednom vysávání můžeš současně vykreslit až tři různé zóny.
mopování:
Často jsme využívali i funkci mopování. Při ní se pozastavíme. Již před pořízením vysavače Roborock S50 jsme věděli, že funkce mopování neznamená mytí podlahy. Zaschlé skvrny z podlahy neodstraní, protože zařízení nemá potřebný přítlak.
Jde spíše o tahání mokré hadry po podlaze. Díky této funkci se na mopu zachytí i drobné částečky prachu a tyto se dále nevíří v ovzduší.
My jsme mopování využívali často, a to zpravidla po prvotním vysátí. Při zvolení režimu mopování měl sice vysavač stejnou trasu úklidu, ale otočky a jednotlivé trasy byly těsněji a důkladněji než při vysávání.
Pokud jsme v jeden den použili vysávání a hned potom i mopování, prostor vypadal dokonale vyčištěn. Z kapacity akumulátoru přitom neubylo více než 50%.
statistiky:
Podívejme si nyní pár čísel, které přímo souvisejí s roční provozem testovaného vysavače. Během přibližně roční provozu Roborock S50 vysával 218-krát. Celkově strávil v činnosti 157 h, během kterých uklidil 8013 m2 plochy. To je poměrně slušný výkon.

Za ten čas jsme nepostřehli výrazné opotřebení jakékoliv součástky. Také nemáme pocit poklesu kapacity akumulátoru. Když vysavač nepracoval, odpočíval v připojeném nabíjecím doku stále zapnutý a připravený vyrazit.
údržba
Musíme přiznat, že s údržbou zařízení jsme to asi trochu proháněli. Hlavně proto, že jsme nechtěli, aby byla případná zanedbaná údržba příčinou poruch nebo nedokonalého čištění. Nikdy jsme nečekali na automatické hlášení o naplnění nádobky na prach, či o zanesení filtru.
Po každém vysávání byla na našem vysavači vyprázdněna nádobka s prachem a nejen to. Po každém vysávání jsme nádobku i filtr vypláchli silným proudem vody a nechali vysušit. Pokud vysavač mopů, vždy po činnosti jsme mop i nádobku na vodu vypláchli a stejně nechali vysušit.
Rotační kartáč při sacím otvoru jsme čistili pouze v případě namotaných vlasů a jiných nečistot. Její čištění jde hladce i díky řezáku na čisticí kartáčku, která tvoří příslušenství vysavače.
Za celé období se stalo asi dvakrát, že se na propouštěcích tryskách nádobky na vodu usadil vodní kámen a zamezil propouštění vody. Ten jsme odstranili mechanickým pročištěním trysek.
Vysavač zvykl někdy notifikací v aplikaci na smartphonu oznámit znečištění filtru. Zdá se, že tato funkce je časově ohraničená, protože my jsme filtr čistili po každém vysávání. Filtr v aplikaci stačilo označit za vyčištěn a byl na nějaký čas klid.
Jindy zase přišla notifikace o zanesení optických senzorů. Jsou v dolní části a jejich povrch se po čase zanese prachem. Stačí je přetřít vlhkou utěrkou a oznámení v aplikaci vyresetovat.
To bylo z naší údržby během celého roku všechno. Vysavač stále pracuje bez problémů, bez zjevného opotřebení.
Co dodat na závěr?
Zkušenost s jiným robotickým vysavačem jsme neměli, ale Roborock S50 nás nezklamal. Právě naopak. Naše očekávání naplnil bez problémů a ještě nás i nadchl. S čistým svědomím můžeme prohlásit, že koupě tohoto zařízení byla jednou z nejlepších investic. Důvodem je spousta ušetřeného času, které bychom za ten rok trávili vysáváním.
Musíme však přiznat, že lidskou činnost s běžným vysavačem zcela nenahradí. My jsme předtím vysávali běžným vysavačem přibližně dva až třikrát týdně. Po koupeni robotického pomocníka jsme tuto činnost mohli omezit na 1 až 2-krát měsíčně.
Kupón v EU skladu
Roborock S50 nás velmi mile překvapil výdrží akumulátoru a tím, že jeho kapacita neklesla ani po ročním provozu, a to bez jakékoli starosti o jeho nabíjení. Další výhodou je jen minimální údržba a vysoká odolnost zařízení i součástek vůči opotřebení. No a v neposlední řadě hodnotíme pozitivně i jeho systematičnost, s jakou se pohybuje v prostoru a uklízí.
Abychom nepsali pouze chvály, zmíníme se io jeho minus. Někomu může chybět menu aplikace i hlasové příkazy, zda jeho projev lokalizovaný do slovenského jazyka. Vystačili jsme si s angličtinou, ale slovenská lokalizace by byla příjemnější.
Také by se hodilo intenzivněji mopování a někdy i těsnější trasa kolem nohou nábytku. Ještě jsme si vzpomněli na automatické rozpoznání koberce, ke kterému dojde někdy opožděně.
Naše celkové hodnocení po ročním provozu je však velmi pozitivně a Roborock S50 můžeme jen doporučit. S odvahou si dovolíme tvrdit, že tě určitě nezklame.