Solid State technologie pevných baterií přichází také do portfolia společnosti Xiaomi. Čínský gigant odhalil tuto novou technologii a my už nyní známe první informace.
Technologie pevných baterií od Xiaomi
Čínský výrobce elektroniky oznámil průlom v technologii pevných, tedy tzv. „Solid State“ baterií, které slibují vyšší hustotu energie, jakož i lepší výkon při nízkých teplotách a také vyšší bezpečnost.
Společnost tvrdí, že jejich začínající technologie pevných baterií dosahuje hustoty energie více než 1000 Wh/l. To značí 20% zlepšení výkonu, pokud jde o vybíjení a výrazné zlepšení při absolvování tlaku při bezpečnostním experimentu.
Xiaomi 13 a až 6000 mAh akumulátor?
Hlavním rozdílem mezi pevnými a tradičními bateriemi je v elektrolytu. Ten je u nové technologie pevný. A pevné elektrolyty nabízejí lepší mechanickou pevnost a stabilitu v porovnání se svými staršími a tekutými sourozenci, které jsou součástí tradičních článků. Eliminují problém nízké hustoty energie či sníženého výkonu při nízkých teplotách.
Laboratorní testy společnosti prokázaly energetickou hodnotu pevných baterií na úrovni více než 1000 Wh/L. To znamená, že na menším prostoru můžeš uložit více energie, což je klíčové například pro mobilní zařízení, jako jsou chytré telefony nebo tablety. Společnost vložila pevnou baterii do prototypu chytrého telefonu Xiaomi 13 s kapacitou až 6000 mAh a výrazně tak zlepšila výdrž.
Nízké teploty obvykle brání standardním bateriím při přesunu lithiových iontů a to vede k rychlému poklesu vodivosti lithia až o 60%. Pevné baterie nabízejí lepší výkon resp. menší podíl vybíjení i při teplotách do -20 °C. Díky tomu jsou tyto baterie vhodné i pro použití ve vysokých zeměpisných šířkách.
Další nezpochybnitelnou výhodou pevného článku je ochrana před zkratem. Pevný elektrolyt zabrání pronikání dendritů lithia a eliminuje tak řadu bezpečnostních rizik. Technický tým Xiaomi rovněž vyvinul metodu pro zlepšení odolnosti svých baterií.
Propíchnutí jehlou či jiným ostrým předmětem tak již nebude problémem, právě u nové generace baterií s tuhým elektrolytem, který zabrání smíchání pozitivních a negativních částic. Technologie pevných baterií od značky Xiaomi rozhodně má potenciál a může posunout mobilní zařízení a jinou elektroniku na další úroveň.
Jak se ti líbí koncept pevných baterií z dílny čínského výrobce Xiaomi? Pokud máš jakékoli další otázky o této technologii, klidně nám je můžeš napsat níže, do diskuse pod článkem. Sleduj nás na Telegramu, stejně jako naši skupinu na Facebooku: Xiaomi Planet - Místo pro pravé Xiaomi fanoušky a také náš portál Xiaomi Planet a dozvíš se více informací.
„Společnost tvrdí, že jejich začínající technologie pevných baterií dosahuje hustoty energie více než 1000 Wh/l. To značí 20% zlepšení výkonu, pokud jde o vybíjení” …. tomu nerozmím, jak přímo mnozství obsažené energie v baterii (resp. energetická hustota počítače na jednotku objemu či hmotnosti) souvisí s rychlostí jejího nabojování/vybití, to je mi fakt zahada, odpověď: téměř nijak, protože korelační koeficient kolem 1-tky nesel ani homeopatickou obklukou
prostě může být 5Ah baterie která se nabije max. 33W výkonem (protože na více není stavěna) a může být 4Ah baterie, která se nabitá 300W výkonem (nejnovější xiaomi hokus-pokus), vše slaží od konstrukce baterie
už dekady existuje 5-6 úplně jiných kopceptů pro baterie ve spotřební elektronice, a ty koncepty jsou úplně jiné než dnes li-ion s tekutým elektorlytem (pevně baterie jsou jeden z nich)
článek působí jako oměskaná pohádka v tom stylu, že probohá šák to už mělo být 20 let nasazeno
ale když to nebylo nasazeno, zřejmě jsou tam problémy, ať už technické (20% zvýšení energetické hustoty není až tak úchvatné jako např. 50% či 80%, počet cyklů nabití/vybití, rychlost nabití/vybití, či jiná omezení …) , popřípadě ekonomické stránky výroby
20% zvýšení obsahu energie prostě znamená, že mobil bude o 1 mm silnější a 15 g těžší, kdo chce, může i dnes nabízet 6 Ah baterky v mobilech (nemluvě o tom, že existují různé armádní edice chráněných skeletových mobilů (s parametrací třídy) na skály, do bláta či pod kola auta a kde má baterka 11 Ah, čili 11000 mAh)
právěže zde při vložení 6000 mAh baterky se rozměry nezměnily, přesně o toto jde, tentýž rozměr, větší hustota, vyšší kapacita baterie. Na váze to možná něco změní, ale rozměry zůstanou.