O tom, že společnost Xiaomi představila 28. března 2024 svůj zcela první elektromobil SU7, jsme tě už informovali. Nyní ti na základě populární recenze od Telescope望远镜, populárního YouTube kanálu zaměřeného na auta z Číny, přinášíme podrobné shrnutí všeho, o čem bys měl o prvním elektromobilu vyrobeném výrobcem telefonů vůbec na světě vědět.
Nejnovější články o Xiaomi SU7 iv Telegramu
Jaký model je testován?
- Xiaomi SU7 Max
- 101 kWh 800 V
- 2205 kg, 673 HP, 4WD
- 680 km WLTP (dojezd podle evropského testovacího cyklu)
- Cena (v Číně): 42 000 $ / 39 000 €
Xiaomi SU7 představuje sportovní, baterií poháněný sedan s tradičními proporcemi. Přestože se design může na první pohled zdát podezřele povědomý a vyvolávat podobnost s Porsche, Xiaomi SU7 si vykračuje ve více směrech vlastní cestou, ale o tom více v následujících řádcích.
Propracovaný interiér a dobrý výhled
Při “nastartování” Xiaomi SU7 se rozsvítí a vyklopí displej přístrojového panelu. Volant se velmi podobá vizuálně a také hmatem na volant v Porsche. Podobnost nejen volantu nemusí být vnímána zcela negativně. Díky nižší ceně Xiaomi můžeš vlastnit „levné“ Porsche.
Z kabiny elektromobilu lze díky nízké přední části a tenkému A sloupku dohlédnout hned před kapotu. Výhled dopředu, tedy to, jak dobře může vidět řidič cestu před autem, youtuberovi připomíná sportovní auta s motorem umístěným uprostřed, které mají nízkou polohu sedadla řidiče a široké blatníky. Řidič se pak cítí být ve „středu dění“ a mimo jiné to má za následek i lepší ovladatelnost.
Infotainment je to, co odlišuje SU7 od ostatních EV
Interiér SU7 myslí především na řidiče, což se projevuje v rozložení ovládacích prvků a intuitivnosti infotainment systému. Ten vypadá v realitě šíleně dobře, dokonce i na standardy čínského trhu, který už má na trhu velmi silné hráče v oblasti softwaru.
Systém není jen “CarPlay na steroidech“, ale díky zrcadlení obrazovky chytrého telefonu v reálném čase na hlavním dotykovém displeji se 60 fps nabízí úplnou integraci mobilního telefonu se systémem vozidla. To znamená, že uživatel může využívat své aplikace stejně pohodlně, jako kdyby držel v ruce telefon.
Držáky na tablety jsou jen špičkou ledovce. Ty nejsou jen pasivními doplňky, ale jsou plně integrované do systému vozidla. Dále umožňují i cestujícím vzadu ovládat různé funkce vozidla, jako je klimatizace, multimediální obsah nebo dokonce navigace.
Stačí na nich uchytit tablet az SU7 máte interiér (téměř) jako v S-Classu. Jak jsme avizovali v našem článku o představení Xiaomi SU7, Xiaomi integruje do svých modelů pomocí aplikace i propojení s iPady. Stačí stáhnout aplikaci z App Store a iPad se plně integruje to systému auta. Kromě iPadů jsou v podpoře samozřejmě i tablety od Xiaomi, konkrétně nejnovější Pad 6S Pro.
SU7 se může pochlubit množstvím fyzických ovládacích prvků, což je v současném trendu směřujícím k dotykovým displejům skutečná rarita. Díky magnetickému systému přichycení si můžeš přizpůsobit interiér přesně podle svých představ. To otevírá dveře pro přichycení příslušenství v podobě držáku na chytrý telefon či dalších.
Zadní sedadla
Při pohledu do zadní části kabiny Xiaomi SU7 je zjevné, jak moderní technologie a design mohou spolupracovat na zvýšení pohodlí cestujících. Podobně jako u přední části vozu, i v zadní části je cítit snahu o inovace.
Přestože SU7 není představen jako vůz zaměřený na segment luxusních limuzín, nabízí na zadních sedadlech překvapivě pohodlný prostor, který bychom očekávali spíše u větších vozů. Youtuber v recenzi vzpomíná, že i když místo pro nohy a hlavu vzadu není na úrovni nejvyšší třídy, poskytuje SU7 dostatečnou úroveň komfortu.
Kromě zadního kufru i 100litrový „frunk“
Frunk (přední kufr), spojení anglických slov „front“ a „trunk“, je pojmenování, se kterým přišla v roce 2012 Tesla. Díky absenci tradičního spalovacího motoru v přední části vozidla mohou výrobci využít tento prostor k přidání dodatečného úložného prostoru. Xiaomi SU7 přináší tento přístup také do praxe a nabízí „frunk“ o objemu více než 100 litrů.
Recenzent Telescope v recenzi vzpomíná, že ačkoli tvar tohoto předního kufru se může zdát nestandardním. Je však dostatečně velký na to, aby sis do něj uměl odložit příruční zavazadlo. Oceníš to i při skladování nabíjecího kabelu. Frunk potěší zejména ty, kdo hledají extra prostor, který není v tradičních automobilech (a ani v některých EV) k dispozici.
Elektromobil Xiaomi SU7 má propracovanou aplikaci pro dálkové ovládání. Konkuruje Tesle
Působivá jízdní dynamika
Youtuber při testovací jízdě vyzdvihuje, že SU7 nabízí jízdní dynamiku, která by mohla konkurovat dražším modelům na trhu, například i méně výraznému Modelu 3. Díky elektrickému pohonu a nízko umístěné baterii má SU7 nízké těžiště (podobně, jako i jiné EV), což zlepšuje stabilitu a ovladatelnost vozidla.
Tato konfigurace umožňuje vozidlu zvládat zatáčky s menším náklonem karoserie a poskytuje řidiči větší důvěru při rychlé jízdě. Při testování připomíná jízda a ovládání auta youtuberovi standard, jaký je přítomen například u “Audin”. Odhlučnění interiéru od kol by mohlo být lepší, ale co se týče hlučnosti z vnějšku, Xiaomi si odvedlo dobrou práci.
NVIDIA čipy a systémy ADAS v praxi
V jedné z nejzajímavějších částí recenze je poukázáno na to, že vůz využívá dvou čipů NVIDIA Orin. Ty jsou výkonným základem pro systémy pokročilého asistenčního řízení (ADAS) a autonomního řízení. Umožňují SU7 realizovat pokročilé funkce jako prediktivní řízení a rozpoznávání objektů s obrovskou výpočetní kapacitou pro zpracování dat z více čidel v reálném čase.
U SU7 vznikají otázky týkající se možných budoucích softwarových aktualizací, které by mohly jeho autonomní schopnosti ještě rozšířit. Testy ukázaly, že systém highway cruise control je sice použitelný, avšak jeho výkon (zatím) nesahá na úroveň dražších modelů aut.
Je SU7 cenově konkurenceschopné EV?
Xiaomi s modelem SU7 vstoupilo na trh s elektrickými vozidly slibně a ukazuje, že i (původně) výrobce chytrých telefonů může přinést inovace a kvalitu do automobilového průmyslu. Cena vozidla se pohybuje v přepočtu od 30 000 $ za základní model SU7 až po 42 000$ za recenzovanou verzi Max. V samostatném článku najdeš přesnou specifikaci všech modelů SU7.
Přímý přepočet ceny na eura může být zavádějící. Jako užitečný referenční ukazatel slouží srovnání s automobily, které jsou k prodeji v Číně iv EU. Výborným příkladem může být zmíněná Tesla Model 3. Její cena v Číně začíná na 245 900 jüanech, zatímco v EU je její ekvivalentní cena přibližně 31 500 €, ale prodává se o něco dražší.
Jaký by tedy mohl být cenový rozsah modelu Xiaomi SU7 v Evropě? Abychom to zjistili, budeme si muset ještě počkat. Minimálně do roku 2026-2027.
závěrečné zhodnocení
SU7 je v recenzi zhodnoceno jako překvapivě dobré a překonávající svou cenovou kategorii. Recenzent vyzdvihuje fakt, že i přesto, že jde o úplně první vůz od Xiaomi, původně výrobce chytrých telefonů, je SU7 „normální“ auto bez jakýchkoli výrazných chyb, které často nové výrobce aut potkají.
V konektivitě si aktuálně zaslouží titul nejlepšího auta na světě. V závěru se dostáváme ke zmiňovanému „skandálnímu“ designu, který místo rukopisu Xiaomi nápadně připomíná Porsche Taycan.
To je bohužel škoda, protože vlastnosti a technologie, které toto EV nabízí, osloví své zákazníky i bez toho, aby kopírovalo design jiných vlajkových lodí. Předpokládáme však, že čínští designéři a inženýři vědí, proč tak učinili.
Xiaomi ukázalo v automobilovém průmyslu svůj vlastní ekosystém, což považujeme za směr, kterým se Xiaomi v automotivu bude dále ubírat.
Celá video recenze Xiaomi SU7:
Pro informace o dalších skvělých novinkách, slevách a nabídkách sleduj web Xiaomi Planet, přihlas se k odběru novinek a přidej se i do naší facebookové skupiny, kde tvoříme aktivní Xiaomi komunitu.