Píše se rok 2019 a průměrná velikost úhlopříček smartphonů neustále narůstá. Na trhu je problémem najít smartphony s úhlopříčkou pod 6 "a zejména smartphony, které by se daly pohodlně ovládat jednou rukou.
Samozřejmě, nemyslíme starší modely s zastaralým hardwarem. Právě hardware je druhým problémem - když už se najde nějaký kompaktnější smartphone, většinou je jeho výbava velmi okresanie a patří spíše do nižší třídy.
Zde však přichází čínské Xiaomi s modelem Xiaomi Mi 9 SE - odlehčenou verzí vlajkové lodi Mi 9. Xiaomi konečně vytvořilo smartphone, na který jsme všichni tak dlouho čekali.
Zjistit nejlepší ceny Xiaomi Mi 9 se
Mi 9 SE jsme testovali několik týdnů a v naší detailní recenzi si ukážeme, čím je tento kousek v dnešní době tak výjimečným.
Balení ničím nepřekvapí
Smartphone, nabíjecí adaptér, USB Type-C kabel, ochranný gumový kryt a anglický manuál. Balení obsahuje pouze nutné příslušenství, které se v tomto složení u Xiaomi již stalo jakýmsi standardem.
Sluchátka bychom zde hledali marně, ale většina uživatelů i tak používá své oblíbené. Pokud ještě žádné nemáš, my i další stovky spokojených slovenská a slovenských uživatelů ti doporučujeme Redmi AirDots.
Havn důvod velkého úspěchu Mi 9 SE
Začneme postupně, zevně. Právě konstrukční stránka smartphonu Xiaomi Mi 9 SE je absolutním lákadlem a důvodem, proč je předurčen na úspěch. Mi 9 SE totiž konečně řeší problém s příliš velkými displeji, respektive konstrukcemi smartphonů.
Ano, při prvním pohledu na specifikace si možná říkáš, že 5.97 "displej není vůbec malý. Máš pravdu. Obdivuhodné je však to, jak ho Xiaomi dokázalo vtěsnat do konstrukce s rozměry 147.5 x 70.5 x 7.5 mm. Hmotnost 155 gramů je také velmi příjemná.
Jakýmsi měřítkem pro pohodlné ovládání smartphonu jednou rukou jsou rozměry do 150 mm na výšku a 70 mm na šířku. Přesně tyto Mi 9 SE splňuje. Xiaomi tvrdí, že rozměry je Mi 9 SE stejné jako smartphony s 5,1 "displeji.
Inženýři v Xiaomi zredukovaly rámečky kolem displeje na opravdové minimum a z boků i shora smartphone působí bezrámčekovo. Spodní brada zůstala iv tomto případě, ale má jen pár mm. Displej tak tvoří více než 90% plochy celé přední strany.
Ovládání smartphonu jednou rukou je opravdu pohodlné. V redakci jsme zvyklí na loňské Mi 8-čky se 6,21 "displejem a už při prvním uchopení Mi 9 SE do dlaně jsme pocítili obrovský rozdíl ve velikosti. Smartphone padne do ruky jako ulitý a uživatel s průměrně velkou dlaní dosáhne téměř na každé místo displeje.
Dalším aspektem, který přispívá k pohodlnému používání, ale zejména výbornému pocitu, je kvalitně zpracovaná skleněná konstrukce. Kvalitou se řadí do kategorie nejdražších vlajkových lodí, přitom cena je na úrovni střední třídy.
Sklo se tedy nachází i na zadní straně a navíc v modré barvě, kterou jsme měli k dispozici, vypadá velmi přitažlivě. Zadní panel chrání odolné sklo Gorilla Glass 5, boční rámy jsou tvořeny z leštěného kovu.
Nepřehlédnutelným prvkem zadní strany je fotoaparát, který výrazně vyčnívá. Podle našich měření je to až 1,9 mm. Úplně ho nepřekryje ani přibalen ochranný kryt. Fotoaparát vyčnívá více než v Mi 8 iv Mi 9, a to zejména kvůli tenké konstrukci. Naštěstí jsou čočky chráněny odolným safírovým sklíčkem, které odolává i tvrdším předmětem. Pod trojicí kamer najdeme dual LED přisvětlovací diody.
Luxusní skleněná konstrukce a leštěný kovový rámeček po obvodu doslova přitahují otisky. Telefon bude nutné čas od času přeleštit. V ruce však sedí dobře, ale při troše potu nebo tekutiny na dlani může mít tendenci vyklouznutí.
Právě v leštěném kovovém rámečku se nachází několik komponentů. V horní části je to infračervený port a vedle otvor pro snímač okolního zvuku - mikrofon. Nahoře na hraně displeje nad přední kamerou se nachází tenoučký otvor pro reproduktor sluchátka.
Na pravé straně najdeme dvě tlačítka. Je to již tradičně tlačítko vypnutí a spojené tlačítko pro ovládání hlasitosti. Na levé straně je to zásuvka pro SIM karty.
V dolní části rámečku jsou po stranách dva identické děrované výřezy. Mi 9 SE má však pouze jeden reproduktor a ten se nachází v pravém výřezu. Pod levým je ukrytý mikrofon pro komunikaci. Mezi výřezy je USB C konektor.
Radost se dívat
Jak jsme již zmínili, displej tvoří až 90,47% přední plochy telefonu. Jde o AMOLED panel z dílny Samsung s úhlopříčkou 5,97 palce. Rozlišení displeje je 2340 × 1080 px v poměru stran 19: 9. Z těchto parametrů nám vychází hustota pixelů 432 ppi. Běžný jas je na úrovni 430 nýtů a maximální jas dosahuje až 600 nýtů. Kontrast je 60000: 1 a barevný gamut je NTSC 103.8%.
Displej má širokou škálu nastavení, a to od standardního režimu, přes možnosti nastavení teploty barev, čtecího režimu, či nočního módu.
Podporuje HDR zobrazování a funkci Always on display, která je v slovenském menu nazvaná Ambietné zobrazení. Tato funkce má širokou škálu nastavení. Kromě hodin a data zobrazí ambientní zobrazení i oznámení událostí, čímž nahrazuje chybějící oznamovací LED diodu.
Jak je u AMOLED displejů všeobecně známo, jejich zobrazování barev je špičkové. Především černá je skutečně černou a to platí iu displeje v Mi 9 SE. I při náhledu na displej z bočního úhlu nejsou barvy ani celkové zobrazení výrazně zkreslené. To dokazuje i rozsah barev v barevném prostoru - gamut - který je na úrovni až 103,8%.
Nastavení barev mají tři režimy, a to "teplé", "studené" a "výchozí", kde si může uživatel zvolit libovolnou barevnou škálu zobrazení. Nastavení kontrastu je omezeno povoleným nebo zakázaným čtecím režimem.
Samostatnou kapitolou je integrovaný snímač otisků prstů. Je sice funkční, ale jeho přesnost a rychlost ještě není dokonalá. Mnohokrát je třeba prst přikládat vícekrát, a to především již při malé vlhkosti prstu nebo i při maličkém znečištění. I když jsme nakonfugurovali otisk palce u telefonu uchopení v jedné ruce, odemykání jednoručním způsobem je obtížné.
Po aplikaci dokoupení neznačkového ochranného skla se funkce odemykání otiskům prstů ještě výrazně zhoršila. Mírné zlepšení nastalo po nakonfigurování stejných prstů po aplikaci skla. Stále však lze využít odemykání tváří, které funguje bleskově a bezchybně i při slabém osvětlení.
Také doporučujeme uložit si jeden prst i vícekrát, kdy se zlepší přesnost odemykání. Vnější ochranu a odolnost displeje zajišťuje odolné sklo Gorilla Glass 5.
Dostatek výkonu v malém těle
Xiaomi Mi 9 SE je vybaven čipovou sadou Qualcomm Snapdragon 712. Je postaven na 10 nm procesoru a sofistikovaném, vícejádrové Qualcomm AI Engine sestávajícím z jader Kryo 360 a grafickém čipu Adreno 616. Základní pracovní frekvence jader procesoru je 2,3 GHz.
Snapdragon 712 je vybaven prvky umělé inteligence, stejně jako podporou pro QuickCharge 4.0+. Umělá inteligence představuje jednu z nejsilnějších zbraní Snapdragonu 712. Zlepšuje hratelnost her, má na starosti bezchybný provoz náročných aplikací.
Při testování procesoru v aplikaci Geekbench 4 jsme naměřili hodnotu 5993 bodů v testu multi-core. V testu single core bylo naměřeno skóre 1914 bodů. Procesoru sekunduje dvoukanálová operační paměť LPDDR4x (1866 MHz) s kapacitou 6 GB. Naše verze telefonu má vnitřní paměť 64 GB. Tyto parametry postačují k dosažení skóre v AnTuTu testu přibližně 177 000 bodů.
Xiaomi Mi 9 SE sice výkonem neohromí, ale ani nezklame. Multitasking zvládá bez nejmenších problémů a zahraješ si na něm i graficky náročnější hru. Mi 9 SE navíc obsahuje speciální herní režim, kdy smartphone zvýší svůj výkon na maximum. Také poskytuje různé nástroje pro hráče, jako například nahrávání obrazovky.
Vzhledem k rozměry poměrně malého telefonu jsou dosažené výsledky ve výkonu nanejvýš dostačující.
operační systém
Jak jistě všichni fanoušci značky Xiaomi vědí, že jejich oblíbené telefony využívají operační systém Android a většina z nich i vlastní nadstavbu MIUI. Tak tomu je i v tomto případě a náš Xiaomi Mi 9 SE běží na Androidu 9 Pie. V době psaní recenze máme ve stroji verzi 10.2.9.0.
Pro tento telefon je v budoucnu plánovaný update operačního systému Android na verzi Q, ale i nástavby MIUI na verzi 11.
MIUI jako takové představovat nebudeme, to už všichni dobře znají. K přednostem této nástavby patří již tradičně jednoduchost a přehlednost a přitom nízké nároky na hardware a energii. V minulosti se stávalo, že globální verze MIUI obsahovala nepřeložené položky, především hlubších útrobách menu.
Také často obsahovala nějakou tu chybu nebo předinstalovány a nepotřebné čínské aplikace, které nešly odstranit. Tyto časy jsou pryč a globální verze MIUI je v současnosti pro našince plnohodnotný a bezproblémový software.
No pár výčitek bychom měli, ale možná jsou jen subjektivní. Tou první je občasná neposlušnost automatického jasu. Především při sníženém venkovním osvětlení je jas displeje snížen na minimum.
Na tom by nic nebylo, kdyby to minimum nebylo tak nízké, že je problém číst informace z displeje. Opakovaně jsme museli po stažení roletky přidávat jas manuálně. Jde spíše o softwarový problém, který může být v budoucnosti odstraněn.
Druhou výtkou je ukrytí procent zbývající kapacity baterie do její ikony. Zřejmě je to výstřelek vývojáře, kvůli úspoře místa v horní liště. Tohoto prostoru je díky výřezu pomálu. Když ještě Xiaomi vyráběly telefony s displeji bez výřezů (naštěstí se tato doba vrací zpět), procenta byly zobrazeny vedle ikony baterie. Mnohem pohodlnější řešení.
Oba naše výčitky se však dají i v domácích podmínkách odstranit či opravit. Různých alternativních aplikací nebo návodů je na internetu dostatek.
Dost bylo frflání, pojďme chválit. Po zapnutí telefonu a pár úvodních nastaveních je telefon připraven k použití. Oceňujeme snahu výrobce o ochranu soukromí, a to v případě pokud byl telefon resetován bez odhlášení předchozího uživatele z konta Mi účtu. V takovém případě telefon jen tak lehce neodblokuje - pokud vůbec.
Už v úvodních nastaveních se telefon zeptá, zda budeš MIUI používat v tradičním režimu se třemi dolními digitálními tlačítky (menu, home a zpět) nebo inovativním způsobem - gesty. V takovém případě bude krokem zpět gesto posunutí prstem od libovolného okraje směrem do středu. Tažením prstu od dolního okraje směrem nahoru se vrátíš na domovskou obrazovku.
Pokud chceš vyvolat nedávné aplikace, stačí potáhnout prst od dolního okraje směrem nahoru a zastavit prstem v pohybu na displeji. Nabídku té které aplikace již vyvolal podle možností klikem na grafickou ikonu s nabídkou. Výhodou ovládání gesty je větší zobrazovací plocha, protože na displeji nezabírají místo tlačítka.
Samotné menu aplikací v MIUI nenajdeš. Systém využívá jednu domovskou obrazovku a další potřebné se nacházejí přesouváním do strany. Počet dalších obrazovek je podmíněn počtem nainstalovaných aplikací, her či odkazů na pracovních plochách nebo uspořádání do složek. Potěšující je možnost nastavení mřížky rozložení ikon na pracovních plochách. My využíváme rozložení 5 × 6.
Musíme vyzvednout bohaté možnosti nastavení upozornění. Ať už jsou to obecné nastavení upozornění a zobrazování jednotlivých parametrů na horní liště, ale i správu upozornění při konkrétní aplikaci. Možnosti jsou téměř neomezené a uživatel si může upozornění aplikací vyšperkovat do nejmenších detailů.
Když už zmiňujeme upozornění, upozorníme i na ikony roletky. Ty mají také různé možnosti nastavení. Přidat nebo odebrat konkrétní ikony je hračkou nebo i seřadit jejich pořadí podle potřeby. Jednoduše MIUI.
Rozsáhlé menu nastavení tlačítek najdeme také pouze v MIUI a jejich nastavování patří k našim činnostem vždy po zapnutí nového telefonu. Velké množství různých kombinací tlačítek stejně pomůže nastavit si pohodlné používání telefonu dle svého gusta. Kombinací různých tlačítek a délkou jejich podržení dokážeš například spustit fotoaparát, svítilna, zda Google now jakož i mnohé další.
Zmíníme ještě dvě oblíbené funkce, které v MIUI využíváme. Jednou z nich je zámek aplikací, ve kterém si můžeme vybrat libovolnou aplikaci a uzamknout ji zvoleným heslem, pinem nebo vzorem před nechtěným použitím.
Nahrávání hovorů také rádi používáme, protože někdy v lidské paměti není volné místo pro ukládání informací a pero a papír není vždy po ruce. Nahrávání hovorů má také různé možnosti nastavení a vůbec nepůsobí rušivě, či otravně pro žádnou ze stran.
Nabíjet budeš často, no alespoň rychle
Li-Polymerový akumulátor je součástka, na níž se šetřilo, zejména kvůli rozměrům a hmotnosti zařízení. V dnešní době téměř neustálého využívání datových přenosů, Bluetooth a GPS je hodnota 3070 mAh velmi nízká. Platí to bohužel i při menším telefonu av průměru menším displeji.
Při šetrném používání telefonu bez náročnějších operací se dá fungovat přibližně 24 až 30 hodin. Naše testování ukázalo dobu zapnutí displeje na úrovni 4 hodin, což je průměrný výsledek.
Trochu zamrzí chybějící bezdrátové nabíjení, obzvláště když je na trhu stále více vysokovýkonných bezdrátových nabíječek. Co však potěšilo a příjemně překvapilo je podpora rychlého nabíjení ve výkonu 18 W. Z 10% na 50% je telefon nabitý za 21 minut. Za dalších 21 minut jsme dosáhli 80%. V závěru se nabíjení o něco zpomalí. Celková doba nabíjení z 10 na 100% byla 80 minut.
Fotoaparát překvapeni, ani nezklame
Mi 9 SE má rovnou čtyři fotoaparáty.
Na zadní straně smartphonu je trojice snímačů. Primárním je Sony IMX586 Exmor RS s rozlišením 48 MPx. Ten má širokoúhlý objektiv s fokální clonou f / 1,75. Velikost pixelu je v tomto případě 0.800 um a rozsah ISO od 100 do 3200.
Druhý snímač je Omnivision OV8856 s rozlišením 8 Mpx a jde o teleobjektiv se dvojnásobným optickým zoomem. Fokální clona je f / 2.4 a velikost pixelu je 1.120 um. Trojici doplňuje snímač Samsung S5K3L6 s rozlišením 13 MPx. Velikost pixelů je 1.12μm a fokální clona na úrovni f / 2.4. Tento snímač má ultra širokoúhlý objektiv se záběrem v rozsahu až 123 stupňů.
Xiaomi Mi 9 SE zvládne natáčet 4K videa při 30 fps nebo i zpomalené video až ve frekvenci 960 fps.
Ukázka FullHD videa:
Co se týče aplikace fotoaparátu, ta je už standardní, jakou od Xiaomi známe. Nabízí základní funkce jako možnost změny režimů, obsahuje portrétový režim, manuální režim, Panorama, noční režim či zpomalené video.
Uživatel může využít optický zoom nebo vlastnosti ultraširokoúhlého snímače. Při snímání makro snímků také není třeba měnit režim nebo nastavení. Stačí přiblížit smartphone ke fotografovanému objektu a automatické zaostřování už udělá své.
Samozřejmě nechybí podpora HDR snímání ao přisvětlení se postará dual LED blesk, který je umístěn pod trojicí kamer. Fotoaparát jsme testovali v různých podmínkách. Za běžného denního světla vytváří opravdu krásné záběry s velmi dobrým dynamickým rozsahem. Barvy fotografií jsou živé, někdy až příliš přikrášlené, ale stačí vypnout režim umělé inteligence.
S ubývajícím světlem se kvalita fotografií zhoršuje. Noční záběry jsou méně kvalitní, výhodou je však alespoň Noční režim, který z fotoaparátu vytáhne maximum. Díky nočnímu režimu jsou noční fotky jako tak použitelné.
Poznámka redakce: Fotografie v recenzi byly zmenšeny, všechny fotky v originálním rozlišení si můžeš prohlédnout na tomto odkazu.
denní fotografie
interiér
48 MPx fotografie
Více 48 MPx fotografií v originálním rozlišení najdeš na tomto odkazu.
noční fotografie
Makro
Vpředu je to self kamera ve výřezu displeje. Jde o 20 MPx snímač SONY IMX576 Exmor RS. Fokální clona je f / 2.0 a velikost pixelu je 1.0 um. Při zachycování snímků využívá self kamera prvky umělé inteligence. Podle prostředí, ve kterém se fotografie vytváří, přizpůsobí nastavení, aby byl výsledek co nejlepší.
Samozřejmě nechybí podpora HDR a při nízkém osvětlení využívá self kamera přisvětlení jasem displeje. Už při vytváření self fotografie má uživatel možnost využít některý z filtrů a vytvořit tak fotografii podle svých představ. Přední kamera v Mi 9 SE má režim zkrášlení, ve kterém automaticky vylepší snímanou osobu.
Rovněž je k dispozici funkce skupinové šelfu. S přední kamerou je možné zachytit video v kodeku H.264 ale i H.265. Frekvence ukládání snímků je 30 za sekundu při videu 1080p a stejně je to iu HD videu 720p.
Žádné stereo repro ani jack
I když se v dolní části nacházejí identické výřezy připomínající výstup pro reproduktory, zvuk se šíří pouze z jednoho z nich. Reproduktor je umístěn vpravo od USB C konektoru. Vlevo je otvor pro mikrofon. Druhý reproduktor a stereo zvuk chybí. Přesto je kvalita zvuku na vysoké úrovni.
Hlasitost je až překvapující a ani při nejvyšších hodnotách nedochází k rezonanci nebo jiným nežádoucím efektem. Výšky jsou čisté, basový efekt až překvapivě kvalitní. V telefonu nenajdeš 3.5 mm konektor a na použití sluchátek budeš muset použít přibalené redukci nebo bezdrátové rozhraní Bluetooth. Ten je ve verzi 5.0.
Konektivita
Když už zmiňujeme Bluetooth ve verzi 5.0, ten má přívlastek LE - low energy a tedy nízkou spotřebu. Kromě toho má SE ve výbavě i infraport a oblíbený modul NFC. Otestovali jsme ho s podporovanou aplikací Google Pay. Platby probíhaly bez problémů bez nutnosti zadávání pin kódu na terminálech.
Co se týče navigace, smartphone má širokospektrální podporu navigačních systémů A-GPS, GPS, Glonass, Galileo, Beidou. Rozhraní WiFi je možné používat v protokolu 802.11a / b / g / n / ac. Telefon podporuje dual band WiFi, tedy 2.4 GHz i 5 GHz.
Mobilní sítě v naší globální verzi telefonu jsou dostupné v plném rozsahu. Nechybí podpora LTE pásma B20 a proto není problém fungovat v LTE síti všech Slovenská mobilních operátorů. My jsme v síti oranžového operátora provedli měření datového toku v LTE a 3G i rychlost připojení přes WiFi.
Kompaktní smartphone s dobrou výbavou a cenou
Xiaomi Mi 9 SE je specifický telefon pro specifického zákazníka. K výbavě vlajkové lodi mu několik detailů chybí. Co ho dělá výjimečným jsou jeho rozměry a hmotnost. Vzhledem k jeho rozměry je výbava Mi 9 SE až nadprůměrná. Pokud hledáš menší telefon s opravdu dobrou výbavou, Mi 9 SE je ideální volbou.
Už při prvním spatření a uchopení telefonu je uživateli jasné, že se nejedná o levnou čínskou hračku. Sklo a leštěný kov dotvářejí pocit luxusu. Poměrně nízká cena, především u globálních prodejců, však nenasvědčuje tomu, že máš v ruce skutečný skvost. Shrneme-li všechny parametry, vzhled a rozměry spolu s parádní cenou, dovolíme si tvrdit, že Mi 9 SE nemá na trhu konkurenci.